Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nie zgadniecie, z czego zbudują łaziki marsjańskie....

środa, 27 kwietnia 2022 10:14 / Autor: Aleksandra Rękas
Nie zgadniecie, z czego zbudują łaziki marsjańskie....
Fot. FB Fundacja Odzyskaj Środowisko
Nie zgadniecie, z czego zbudują łaziki marsjańskie....
Fot. FB Fundacja Odzyskaj Środowisko
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Czy łaziki marsjańskie mogą zostać zbudowane z elektrośmieci? Okazuje się, że tak, a pomysł na to mają studenci Politechniki Świętokrzyskiej. Dziewięć zespołów z różnych wydziałów uczelni przygotowało ciekawe projekty.

Silniki z elektronarzędzi, moduły ledowe, siłowniki, zawiasy, powerbanki… Choć dla niektórych nazwy tych urządzeń mogą brzmieć tajemniczo, to doskonale znają się na nich studenci politechniki. Ich łaziki z recyklingu, oprócz funkcji poruszania się po nierównym terenie, będą miały szereg czujników. Te pozwolą na monitorowanie zarówno ich własnych parametrów, jak  i parametrów otoczenia.

- W poprzedniej edycji podziwialiśmy łaziki wyposażone między innymi w zgniatarkę do plastiku, czujnik pomiaru temperatury, kamerę termowizyjną, czujnik żyroskopowy badający aktualne przechylenie robota czy pompę cieczy – mówi Barbara Łukawska, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej.

By stworzyć pojazdy marsjańskie, które poradzą sobie na kraterach oraz nierównościach marsjardu i  będą stworzone z elektrośmieci, studenci musieli się sporo nagłowić. Odwiedzili profesjonalne zakłady przetwarzania MB Recycling, dostali również kilkadziesiąt materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci.

- Chcemy pokazać zarówno konieczność selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ale także wskazać na potencjał, który posiada dziś recykling, dlatego finałowi wydarzenia będzie towarzyszyć zbiórka elektrycznych śmieci, mało i wielkogabarytowych – zapowiada Monika Wyciechowska z RLG RELECTRA Polska.

Finał konkursu odbędzie się 10 września, a zwycięzca otrzyma dziesięć tysięcy złotych. Konkurs patronatem objęły Polska Agencja Kosmiczna oraz European Rover Challenge.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO