Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Matura i egzamin ósmoklasisty będą łatwiejsze

piątek, 20 listopada 2020 10:54 / Autor: Magdalena Nowak
Matura i egzamin ósmoklasisty będą łatwiejsze
Matura i egzamin ósmoklasisty będą łatwiejsze
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Zakres wiedzy potrzebnej do zdania matury i egzaminu ósmoklasisty w przyszłym roku będzie ograniczony o około 20-30 procent - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Mniej pytań, za to więcej czasu na egzaminie, możliwość zrezygnowania z jednego przedmiotu na maturze - takie są zapowiedzi zmian.

Szef MEN zapowiedział, że Centralna Komisja Egzaminacyjna opracuje arkusze, których zakres przedmiotowy zostanie ograniczony o około 20-30 procent. Dokumenty te będą konsultowane do 27 listopada ze środowiskiem nauczycielskim.  

– Harmonogram jest taki, że po uwagach, które do nas spłyną, zostanie opracowana wersja rozporządzenia z załącznikami, jeszcze w grudniu, tak, żeby na tej podstawie CKE mogła przygotować skorygowane arkusze organizacyjne oraz poprawiony informator egzaminacyjny. W związku z tym uczniowie, nauczyciele i rodzice dowiedzą się co będzie obowiązywało na egzaminie wiosną i latem 2021 roku – dodał.

Według wstępnych ustaleń zmniejszona będzie liczba pytań w arkuszach oraz zadań otwartych. W przypadku egzaminów maturalnych, najważniejszą  zmianą będzie możliwość rezygnacji z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, który warunkował zdanie egzaminu maturalnego.

Dyrektorzy i nauczyciele ostrożnie podchodzą do tego zagadnienia, czekając na szczegóły postanowień.

– Faktycznie uczniowie mają mniejsze możliwości opanowania materiału, ponieważ pewne zagadnienia, te najtrudniejsze, trzeba wyjaśniać uczestnicząc w lekcji w sposób tradycyjny. Ograniczenie materiału będzie w jakimś stopniu ułatwieniem, ale do momentu gdy nie poznamy konkretnych założeń, trudno cokolwiek powiedzieć – mówi Edyta Kolasa, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach.

Ostatnie wyniki prac związanych ze zmianami zostaną przedstawione około 15 grudnia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO