Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Mówili o reformie oświaty

czwartek, 03 stycznia 2019 10:43 / Autor: Michał Łosiak
Mówili o reformie oświaty
Mówili o reformie oświaty
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Zmiany w szkolnictwie zawodowym oraz rekrutacja do szkół średnich – to tematy, jakie poruszono na spotkaniu Kazimierza Mądzika, świętokrzyskiego kuratora oświaty z dyrektorami świętokrzyskich szkół.

Szkolnictwo zawodowe czekają w tym roku ogromne zmiany. – Zmienia się sposób tworzenia nowych zawodów. Wymagana będzie akceptacja Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Nowością będą staże uczniowskie, jak również różnicowanie subwencji na szkolnictwo ogólne i zawodowe. To między innymi także obowiązek przystąpienia do egzaminu zawodowego. Zmiany idą w kierunku włączenia pracodawców do procesu kształcenia – tłumaczył Kazimierz Mądzik. Ciekawym rozwiązaniem będzie możliwość uzyskiwania przez szkoły branżowe dochodów własnych z tytułu świadczenia przez nich usług. Obowiązkowe będą szkolenia nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych w przedsiębiorstwach.

Kolejnym tematem, o którym mówiono była rekrutacja do szkół średnich. – Szkoły będą tworzyły podwójne klasy: dla absolwentów klas 8 szkół podstawowych i 3 klas gimnazjum. Dla nikogo miejsca w szkołach nie zabraknie. Z kolei, zapotrzebowanie dla nauczycieli będzie większe, niż rok temu. Nauczyciele z gimnazjum będą mogli przejść do szkół średnich – zapewniał świętokrzyski kurator oświaty. – Obawy na pewno są, natomiast jest to kolejna reforma, z którą z pewnością sobie poradzimy. Przyjęcie kolejnego rocznika wymaga zmian. Wydłużymy czas pracy szkoły albo rozbudujemy nasza bazę w postaci sal lekcyjnych i szatni. W grę wchodzi również zatrudnienie większej ilości nauczycieli – mówił Tomasz Kośny, dyrektor II. Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.

Na spotkaniu obecna była również wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek. – Warto podkreślić, że jest to kolejny etap reformy edukacji. Szkolnictwo zawodowe jest w tym momencie jednym z priorytetów. Minister Zalewska zwróciła uwagę na to, że szkolnictwo zawodowe należy zmieniać i tworzyć szkoły branżowe dające absolwentowi szansę na podjęcie pracy w swoim zawodzie. Należy o tym mówić i wprowadzać zmiany w kolejnych szkołach. Ważnym elementem w tym roku jest to, że mamy podwójny rocznik, który będzie rekrutowany do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Wiemy o tym od kilku lat i w tym momencie należy przygotować się do tego odpowiednio – tłumaczyla wojewoda świętokrzyski. 

Spotkanie objęło dyrektorów szkół z Kielc i powiatu kieleckiego. Kolejne odbędą się w każdym powiecie naszego województwa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO