Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Na Święty Krzyż pojedzie bezpłatny autobus

wtorek, 11 sierpnia 2020 14:59 / Autor: Beata Kwieczko
Na Święty Krzyż pojedzie bezpłatny autobus
Na Święty Krzyż pojedzie bezpłatny autobus
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Autobus turystyczny oklejony zdjęciami z regionu będzie woził bezpłatnie turystów z Kielc na Święty Krzyż. Linia zacznie kursować w sobotę, 15 sierpnia, dzięki porozumieniu, jakie zawarły Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach.

Autobus będzie kursował trzy razy dziennie w każdą sobotę i niedzielę aż do 27 września. Z Kielc wyjedzie z parkingu przy Kadzielni o godzinie 6.30, 10 i 14.30, a ze Świętego Krzyża o 8.40, 12.45 i 18. Będzie zatrzymywał się na ośmiu przystankach: dworcu PKP, w Cedzynie, Mąchocicach, Ciekotach, Świętej Katarzynie, Bielinach i Hucie Szklanej.

Oprócz tego na prośbę ojców oblatów zaplanowany został dodatkowy kurs 14 września, kiedy na Świętym Krzyżu będą odbywać się uroczystości odpustowe. Wtedy autobus wyjedzie z Kielc o godzinie 10, a ze Świętego Krzyża o 14.

– Chcieliśmy tę linię uruchomić na wiosnę, przed rozpoczęciem sezonu turystycznego, ale niestety, sytuacja epidemiczna uniemożliwiła nam to. Teraz, stosując wszystkie obostrzenia, chcemy tą linią zainaugurować chociaż część sezonu i zachęcić mieszkańców, przedsiębiorców oraz turystów do tego, żeby wędrowali na Święty Krzyż i zwiedzali atrakcje turystyczne naszego regionu – tłumaczy Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

– Liczymy na to, że po uruchomieniu linii promującej nasz region przewoźnicy z tego terenu uruchomią regularne przewozy w normalnym trybie.

Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, wyjaśnia, że uruchomienie bezpłatnej linii autobusowej jest jednym z działań, które ma na celu ratowanie turystyki w czasie pandemii.

– Święty Krzyż odwiedziło w ubiegłym roku około 300 tysięcy turystów. Mamy nadzieję, że w tych trudnych czasach będzie on nadal cieszył się dużym zainteresowaniem, stąd nasza wspólna inicjatywa – mówi Marcin Piętak.

Poseł PiS Mariusz Gosek dodaje, że nowa linia jest także elementem promocyjnym regionu.

– Święty Krzyż to nasza perełka turystyczna. Ten autokar będzie promował region świętokrzyski nie tylko na szlaku, którym będzie się poruszał, ale także wszędzie, gdzie będzie trafiał poza nim – stwierdza Mariusz Gosek.

Autobus wyposażony jest w klimatyzację, wygodne fotele oraz dwa ekrany, na których podczas jazdy będą wyświetlane filmy promujące region.

Aby skorzystać z darmowego połączenia, konieczna będzie wcześniejsza rezerwacja miejsc, której można dokonać na stronie internetowej www.swietokrzyskie.travel. Każda osoba może zarezerwować maksymalnie pięć miejsc.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO