Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nietrzeźwi pacjenci tematem dyskusji u wicewojewody

poniedziałek, 24 października 2016 16:46 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Nietrzeźwi pacjenci tematem dyskusji u wicewojewody
Nietrzeźwi pacjenci tematem dyskusji u wicewojewody
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

O tym, że nietrzeźwi pacjenci to prawdziwa bolączka Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych chyba nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać. Pytanie tylko, co z tym można zrobić. Nad tym zastanawiali się dziś m.in. wicewojewoda Andrzej Bętkowski i przedstawiciele świętokrzyskich szpitali. Do jakich wniosków doprowadziła ich dyskusja? 

Nietrzeźwi przywożeni na Szpitalne Oddziały Ratunkowe bardzo często są agresywni: zagrażają nie tylko personelowi, ale także pozostałym pacjentom. Niejednokrotnie nie wymagają hospitalizacji, więc na SORach trzeźwieją i oczywiście zabierają czas lekarzom, którzy mogliby zająć się innymi poszkodowanymi. O tych i wielu innych problemach przypominała m.in. Dorota Adamczyk - Krupska.  – Nie może być tak, że szpitalne oddziały ratunkowe traktowane są jak „wytrzeźwiałki” . My nie odmawiamy żadnemu pacjentowi pomocy, ale jeżeli ten jest  pod wpływem alkoholu, ale  nie ma stanu zagrożenia życia, to SOR nie jest miejscem, żeby taka osoba tam trzeźwiała. Przez takie sytuacje cierpią tylko inni pacjenci  – przyznała w rozmowie z mediami.  Jej zdaniem konieczne jest reaktywowanie izby wytrzeźwień. – Takie miejsca powinny funkcjonować nie tylko w Kielcach, ale w każdym powiecie – podsumowała.

Inaczej twierdzi m.in. Anna Gromska, dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. W jej opinii  izby wytrzeźwień ograniczają prawa obywatelskie.  

Z kolei wicewojewoda Andrzej Bętkowski nie ma jednoznacznego zdania na ten temat.  Zgadza się jednak z tym, że nietrzeźwi stanowią problem dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i należy coś w tej sprawie zrobić. Póki co jednak nie podał konkretnego rozwiązania. – Doszliśmy do jakiegoś muru i albo się rozbijemy i pogodzimy z patologią, albo zaczniemy walczyć - powiedział.

Konkretne rozwiązanie zaproponowała posłanka PiS Anna Krupka. Jej zdaniem należy zmienić prawo. – Będę chciała spotkać się z Ministrem Zdrowia, by porozmawiać z nim między innymi o możliwości zmiany ustawy, tak aby pieniądze z tzw. korkowego mogły być przekazywane na utrzymanie izb wytrzeźwień.  To by pomogło samorządom i być może zachęciło je do reaktywacji takich placówek – zapowiedziała.

 

Przypomnijmy, że izbę wytrzeźwień w naszym mieście zlikwidowano 6 lat temu. Od tamtej pory problem z nietrzeźwymi na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych narasta. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO