Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nowe atrakcje na zamku w Chęcinach

środa, 05 sierpnia 2020 11:59 / Autor: Marzena Rygiel
Nowe atrakcje na zamku w Chęcinach
Nowe atrakcje na zamku w Chęcinach
Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Repliki oryginalnych dokumentów i grafik to nowe nabytki, które można już podziwiać na zamku w Chęcinach. Dla wszystkich ciekawych wyglądu dawnego miasta niewątpliwą gratką będzie też unikatowa galeria „Chęciny na dawnej fotografii“, która powstała w zabytkowej „Niemczówce“.

– Mamy tu kopie oryginalnych dokumentów ze zbiorów udostępnionych przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie oraz Muzeum Narodowe w Kielcach. Turyści mogą sami przeczytać informacje dotyczące zamku, a także obejrzeć grafiki wielu badaczy, takich jak Friedrich Usener, niemiecki prawnik oraz Jan Filip Carossi, który w czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego objechał dwukrotnie Kielecczyznę – wymienia Robert Jaworski, burmistrz Gminy i Miasta Chęciny.

Wystawa historycznych dokumentów została podzielona na dwie części.

– W pierwszej  zobaczymy grafiki i stare wizerunki chęcińskiego zamku z XVIII i XIX wieku. Tutaj także zawisła replika obrazu Józefa Szermentowskiego pod tytułem „Procesja w Chęcinach” z 1857 roku. Druga część zawiera kopie oryginalnych źródeł historycznych pochodzące z okresu od XVI do XVIII wieku – mówi Monika Majchrzyk, dyrektor Zamku Królewskiego w Chęcinach.

Na podstawie wszystkich źródeł i grafik historycznych w ubiegłym roku powstała makieta Zamku Królewskiego w Chęcinach, którą można podziwiać w podziemiach zabytkowej kamienicy „Niemczówka”. Do makiety dołączyła także galeria fotografii dawnego miasta.

–  Makieta powstała z dbałością o każdy szczegół. Pokazuje tętniące życiem dziedzińce z elementami ówczesnej architektury. Zachęcamy również do obejrzenia jedenastu ponad metrowych zdjęć przedstawiających miasteczko oraz zamek i okolice – zaprasza burmistrz.

Fotografie z opisami i datami można oglądać codziennie w godzinach od 10 do 18. Wszystkie  zostały zebrane od mieszkańców gminy Chęciny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO