Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nowe skrzydło Szpitala w Czerwonej Górze otwarte

czwartek, 17 czerwca 2021 15:42 / Autor: Magdalena Nowak
Nowe skrzydło Szpitala w Czerwonej Górze otwarte
Nowe skrzydło Szpitala w Czerwonej Górze otwarte
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Przy Szpitalu w Czerwonej Górze został otwarty pierwszy w województwie Zakład Opiekuńczo-Lecznicy dla pacjentów z przewlekłą i ciężką niewydolnością oddechową wymagających opieki długoterminowej. W placówce dostępnych jest 66 miejsc dla chorych, w tym 22 łóżek dla pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej.

Inwestycja została zrealizowana w miejscu tzw. „Leżakowni”, tj. starego czteropiętrowego budynku powstałego w 1970 roku. Nowy budynek Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego jest przedłużeniem segmentu A szpitala, od strony północnej. Prace rozpoczęły się jesienią od wyburzenia starego obiektu, jesienią 2018 roku. Nowy składa się z pięciu kondygnacji nadziemnych i jednej podziemnej.

– Dwa piętra będą przeznaczone dla osób z przewlekłymi chorobami płuc, które nie mogą przebywać w szpitalu z uwagi na to, że zakończył się u nich proces diagnostyczno-leczniczy, ale nie mogą też wrócić do domu, ponieważ wymagają całodobowej specjalistycznej opieki. Jedno piętro będzie natomiast dedykowane dla pacjentów wentylowanych mechanicznie - takiego zakładu do tej pory nie było w naszym województwie – mówi Youssef Sleiman, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze.

– Ta druga grupa pacjentów to osoby z ciężkimi chorobami płuc i niewydolnością oddechową przewlekłą, których trzeba wspomagać respiratorem, ale też chorzy, którzy mają zdrowe płuca, jednak mają chore mięśnie lub układ nerwowy, w związku z tym klatka piersiowa u nich nie funkcjonuje prawidłowo i też potrzebują wsparcia respiratora – dodaje dyrektor.

Do tej pory pacjenci ze schorzeniami płuc, którzy wymagali opieki długoterminowej musieli być odsyłani do ośrodków w innych województwach. – Współpracowaliśmy z lecznicami w województwach mazowieckim i małopolskim. To było trudne zarówno dla pacjentów jak i ich rodzin, które nie mogły często odwiedzać swoich bliskich. W efekcie wpływało to negatywnie na stan psychiczny pacjenta, który przekładał się na zdrowie fizyczne – zaznaczył dyrektor Sleiman.

Koszt projektu wyniósł łącznie prawie 17 mln zł, w tym ponad 12 mln pochodziło z Unii Europejskiej, 1,5 mln z budżetu państwa, ponad 600 tys. z budżetu województwa świętokrzyskiego oraz blisko dwa miliony ze środków własnych szpitala.

– To jest obiekt na miarę XXI wieku, mamy tutaj warunki na poziomie europejskim. Cieszy fakt, że taki wspaniały obiekt powstał i dzięki temu zabezpieczamy potrzeby obywateli województwa świętokrzyskiego. Chorych z przewlekłymi chorobami układu oddechowego będzie coraz więcej, społeczeństwo się starzeje, dlatego musimy być przygotowani na hospitalizację takich osób – mówi Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

W lipcu 2020 roku, po zakończeniu prac budowlanych, szpital uzyskał pozwolenie na użytkowanie budynku. Rozwój pandemii wywołanej koronawirusem i rosnąca liczba pacjentów wymagających w tej sytuacji hospitalizacji spowodowały, że w okresie od października 2020 r. do kwietnia 2021 r. trzy piętra nowopowstałego budynku ZOL, za zgodą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, były przeznaczone do leczenia pacjentów z chorobą COVID-19.

wstęgaa

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO