Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Pomogą seniorom ustrzec się przed zagrożeniami. Startuje pilotażowy program

środa, 28 maja 2025 14:06 / Autor: Aleksandra Rękas
Pomogą seniorom ustrzec się przed zagrożeniami. Startuje pilotażowy program
Pomogą seniorom ustrzec się przed zagrożeniami. Startuje pilotażowy program
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Jak przeciwdziałać cyberprzemocy, oszustwom metodą „na wnuczka” czy „policjanta” i przemocy domowej? W naszym powiecie startuje pilotażowy program Ministerstwa Sprawiedliwości, który ma pomóc seniorom poznać swoje prawa i przeciwdziałać przestępstwom.

W ramach programu odbędzie się cykl spotkań dla najstarszych mieszkańców regionu. Wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zauważa, że w województwie świętokrzyskim jest największa liczba seniorów w całej Polsce.

– To 40 procent ogółu wszystkich mieszkańców. Dlatego będziemy przypominać im o przysługujących im prawach i przypomnimy jak reagować na zagrożenia. Nasze hasło to „Bezpieczny senior to świadomy senior” – wyjaśnia minister.

Jak dodaje minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, wyzwań związanych z polityką senioralną jest wiele.

– Związane są one z opieką, aktywizacją, bezpieczeństwem. Seniorzy są narażeni na niebezpieczeństwa przy zawieraniu transakcji mieszkaniowych, ale także ze względu na praktyki osób organizujących „pokazy” i oferujących sprzedaż różnych akcesoriów za mocno zawyżoną kwotę. To też oszustwa „na wnuczka”, czy „policjanta”. Tylko w województwie świętokrzyskim, w ubiegłym roku oszukano tymi metodami ponad 160 osób, które straciły ponad sześć milionów złotych – wylicza Okła-Drewnowicz.

Jak dodaje, w planach spotkania są z przedstawicielami instytucji i ministerstw, by wspólnie opracować kierunki działania.

– Jednak nic nie zastąpi świadomości - „Bezpieczny senior to świadomy senior”. Musimy wyposażyć osoby starsze w wiedzę jak się zachować w danej sytuacji. To fundamentalne – podkreśla.

Wojewoda Józef Bryk dodaje, że program będzie ważnym elementem budowania świadomości społeczeństwa.

– Służy temu także bezpłatna pomoc prawna. W ubiegłym roku z takich porad w naszym województwie skorzystało 17 tysięcy osób, a 38 procent z nich to seniorzy – wylicza.

Z przestępstwami wymierzonymi w seniorów walczy policja. Nadinsp. Roman Kuster, zastępca Komendanta Głównego Policji przypomina, że mundurowi nigdy nie kontaktują się z mieszkańcami z prośbą o pieniądze.

– Nie informujemy o prowadzonych akcjach, nie wciągamy w nie mieszkańców. Policjanci będą angażować się w ten program i przypominać jak nie dać się oszukać – zapowiada.

W ramach wydarzenia eksperci odwiedzą każdy z powiatów naszego województwa.

Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO