REGION
Pomogą seniorom ustrzec się przed zagrożeniami. Startuje pilotażowy program


Jak przeciwdziałać cyberprzemocy, oszustwom metodą „na wnuczka” czy „policjanta” i przemocy domowej? W naszym powiecie startuje pilotażowy program Ministerstwa Sprawiedliwości, który ma pomóc seniorom poznać swoje prawa i przeciwdziałać przestępstwom.
W ramach programu odbędzie się cykl spotkań dla najstarszych mieszkańców regionu. Wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zauważa, że w województwie świętokrzyskim jest największa liczba seniorów w całej Polsce.
– To 40 procent ogółu wszystkich mieszkańców. Dlatego będziemy przypominać im o przysługujących im prawach i przypomnimy jak reagować na zagrożenia. Nasze hasło to „Bezpieczny senior to świadomy senior” – wyjaśnia minister.
Jak dodaje minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, wyzwań związanych z polityką senioralną jest wiele.
– Związane są one z opieką, aktywizacją, bezpieczeństwem. Seniorzy są narażeni na niebezpieczeństwa przy zawieraniu transakcji mieszkaniowych, ale także ze względu na praktyki osób organizujących „pokazy” i oferujących sprzedaż różnych akcesoriów za mocno zawyżoną kwotę. To też oszustwa „na wnuczka”, czy „policjanta”. Tylko w województwie świętokrzyskim, w ubiegłym roku oszukano tymi metodami ponad 160 osób, które straciły ponad sześć milionów złotych – wylicza Okła-Drewnowicz.
Jak dodaje, w planach spotkania są z przedstawicielami instytucji i ministerstw, by wspólnie opracować kierunki działania.
– Jednak nic nie zastąpi świadomości - „Bezpieczny senior to świadomy senior”. Musimy wyposażyć osoby starsze w wiedzę jak się zachować w danej sytuacji. To fundamentalne – podkreśla.
Wojewoda Józef Bryk dodaje, że program będzie ważnym elementem budowania świadomości społeczeństwa.
– Służy temu także bezpłatna pomoc prawna. W ubiegłym roku z takich porad w naszym województwie skorzystało 17 tysięcy osób, a 38 procent z nich to seniorzy – wylicza.
Z przestępstwami wymierzonymi w seniorów walczy policja. Nadinsp. Roman Kuster, zastępca Komendanta Głównego Policji przypomina, że mundurowi nigdy nie kontaktują się z mieszkańcami z prośbą o pieniądze.
– Nie informujemy o prowadzonych akcjach, nie wciągamy w nie mieszkańców. Policjanci będą angażować się w ten program i przypominać jak nie dać się oszukać – zapowiada.
W ramach wydarzenia eksperci odwiedzą każdy z powiatów naszego województwa.








