Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Prawie jedna czwarta Polaków podejmuje prace dorywcze

piątek, 26 stycznia 2024 11:10 / Autor: Radio eM
Prawie jedna czwarta Polaków podejmuje prace dorywcze
Prawie jedna czwarta Polaków podejmuje prace dorywcze
Radio eM
Radio eM

Według statystyk przedstawionych przez firmę Tikrow, coraz więcej Polaków planuje podejmować pracę dorywczą. W pierwszym kwartale 2024 roku zamierza jej szukać aż 22 proc. osób, czyli o cztery punkty procentowe więcej niż w ostatnim kwartale 2023 roku.

W okresie styczeń-marzec 2024 roku 22 proc. respondentów podejmie pracę dodatkową (o 4 pkt proc. więcej w ujęciu kwartalnym), 57 proc. nie ma takich zamiarów, a 20 proc. jeszcze nie wie. Do dodatkowego zajęcia skłaniają Polaków przede wszystkim rosnące ceny i wysokie koszty utrzymania (53 proc.) Wiele osób (49 proc.) traktuje pracę natychmiastową jako okazję do zaspokojenia swoich dodatkowych potrzeb, jak np. wakacje czy drobny remont.

Pierwszy tegoroczny Wskaźnik Pracy Dorywczej wyraźnie wskazuje na dwie tendencje. Utrzymuje się zainteresowanie firm pracownikami dorywczymi (52 proc.), co oznacza, że przedsiębiorcy chętnie doceniają zalety hybrydowego zatrudnienia, czyli łączenia stałych pracowników z dorywczymi, oraz budowania elastycznych grafików pracy. Ten model coraz częściej staje się standardem w przedsiębiorstwach logistycznych, produkcyjnych i handlowych. Wśród Polaków natomiast widać zwiększone zainteresowanie pracą natychmiastową, co nie jest motywowane dodatkowymi wydatkami jak w poprzednim kwartale, ale przede wszystkimi rosnącymi kosztami życia – mówi Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

W pierwszych miesiącach 2024 roku najwięcej dodatkowej pracy czeka na Polaków w logistyce. Tak deklaruje 61 proc. firm (o 5 pkt proc. mniej niż w IV kwartale 2023, kiedy sektor skupiał się na obsłudze klientów w okresie Black Week i Świąt). W produkcji co druga firma planuje zatrudnienie pracowników w modelu „na dniówki” (51%, o 8 pkt proc. mniej w ujęciu rocznym). Niewielki wzrost zainteresowania pracą dorywczą odnotowano natomiast w sektorze handlu. 44 proc. sklepów i marketów będzie szukać „dodatkowych rąk do pracy” (o jeden pkt proc. więcej w ujęciu kwartalnym).

Jak się okazuje, o dodatkowym źródle dochodów myślą przede wszystkim osoby w wieku 20-30 lat.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO