Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Ruszył pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej

piątek, 01 lutego 2019 14:05 / Autor: Michał Łosiak
Ruszył pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej
Ruszył pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Od 1 lutego na terenie naszego województwa wszedł w życie pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej. Oprócz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii biorą w nim udział dwa szpitale z naszego regionu.

Głównym celem przedsięwzięcia jest ocena organizacji i jakości opieki onkologicznej. – Nie ma taryfy ulgowej dla nikogo. Każdy podmiot biorący udział w procesie diagnostyki i leczenia onkologicznego będzie zgłaszał do NFZ 35 mierników jakości. Uważam, że jest to dowód tego, że naprawdę chcemy poprawić sytuację naszych pacjentów. Wolny rynek wszedł do opieki zdrowotnej, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie – tłumaczył Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO. Dodatkowo pilotaż wprowadza funkcję koordynatora pacjenta. – Będzie on prowadził pacjenta „za rękę” w trakcie skomplikowanej ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej. Do tej pory często się zdarzało, że pacjent był „wolnym elektronem” odbijającym się od różnych drzwi i korytarzy – dodał dyrektor Centrum.

Pilotaż potrwa 18 miesięcy. Jest on prowadzony w województwie świętokrzyskim i dolnośląskim. – To, że nasze województwo zostało wskazane do tego programu świadczy o tym, że poziom leczenia pacjentów jest wysoko ocieniany. To co dziś widzimy pokazuje, że nie da się oddzielić szpitala powiatowego od specjalistycznego, dlatego ta współpraca jest bardzo istotna – zauważyła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. W naszym województwie do pilotażu, oprócz ŚCO, przystąpił Szpital Specjalistyczny św. Łukasza w Końskich oraz Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. – Zapowiedzi mówiły, że pilotaż wejdzie w życie 1 marca, jednak wczoraj otrzymaliśmy od ŚCO porozumienie, które zawarto z dwoma szpitalami. Na tej podstawie sporządziliśmy odpowiednie umowy i program zacznie obowiązywać od 1 lutego – mówiła Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na ten cel przeznaczono w tym roku 48 milionów złotych. Pilotaż przeprowadzany w naszym województwie otrzyma wsparcie w wysokości 9 milionów złotych. Oceny jednostek biorących w nim udział będą przekazywane co pół roku do Ministerstwa Zdrowia. Po 18 miesiącach zostanie sporządzony specjalny raport. – To wielkie wyróżnienie dla województwa świętokrzyskiego. Nie wątpię, że dzięki tytanicznej pracy pomoc uzyskają pacjenci w całej Polsce – stwierdził Marek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Program obejmuje leczenie pięciu rodzajów nowotworów złośliwych: piersi, jajnika, jelita grubego, prostaty i płuc.

W  sieci miał znaleźć się również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze, jednak dyrektor jednostki nie wyraził zgody na udział w projekcie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO