Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Rząd wpiera inicjatywy lokalne

poniedziałek, 12 lipca 2021 15:00 / Autor: Beata Kwieczko
Rząd wpiera inicjatywy lokalne
Rząd wpiera inicjatywy lokalne
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Województwo świętokrzyskie otrzyma ponad pół miliona złotych na realizację programu grantowego "Świętokrzyski Fundusz Lokalny". Dofinansowanie może być przeznaczone na organizację warsztatów, szkoleń, festynów, zawodów sportowych oraz akcji ekologicznych lub charytatywnych.

Celem programu "Świętokrzyski Fundusz Lokalny" jest wspieranie lokalnych inicjatyw realizowanych przez młode organizacje pozarządowe, grupy nieformalne oraz grupy samopomocowe, które działają na terenie województwa świętokrzyskiego.

– Program ten jest nastawiony na to, żeby wiele kwestii, które chcą załatwić sami mieszkańcy, zostało zrealizowanych za pomocą stowarzyszeń i fundacji. Jestem przekonany, że ta inicjatywa będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem i w wielu miejscach będziemy mogli oglądać działania pod patronatem Narodowego Instytutu Wolności – mówił Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski podczas spotkania z Wojciechem Kaczmarczykiem, dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności, które odbyło się w poniedziałek, 12 lipca, Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Narodowy Instytut Wolności działa od 3,5 roku. – Jesteśmy instytucją publiczną, która wspiera organizacje pozarządowe. Rozdzieliliśmy już prawie trzy tysiące grantów w całej Polsce na kwotę pół miliarda złotych. Mamy sześć programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i część z nich jest skierowana także do mieszkańców województwa świętokrzyskiego – informuje Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności i dodaje, że operatorem programu "Świętokrzyski Fundusz Lokalny" w naszym regionie jest Fundacja im. Stefana Artwińskiego.

– Jest sporo organizacji, które otrzymują granty w ramach naszych programów, ale to ciągle za mało. W województwie świętokrzyskim powinno być więcej aktywności wspieranych przez państwo, dlatego organizujemy takie spotkania – podkreśla.

W spotkaniu z organizacjami pozarządowymi wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści.

– Stowarzyszenia i instytucje pozarządowe, których jest wiele w naszym województwie, działają dla dobra drugiego człowieka. Teraz maja możliwość pozyskania środków na realizację swoich zadań. To jest bardzo ważne, bo bez takiego wsparcia nie mogłyby tego robić. Jest to tym bardziej ważne, bo działają m.in. na rzecz osób niepełnosprawnych, bezdomnych i chorych – mówiła poseł Agata Wojtyszek.

Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zaznaczyła, że takie inicjatywy są bardzo ważne. – Także u mnie w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w działce sportowej bardzo wiele programów jest adresowanych do organizacji, stowarzyszeń, klubów i fundacji, które mają w swoim obszarze działania sportowe. Ostatnio rozstrzygnęliśmy nabór do programu "Sportowe wakacje" i również wyszliśmy na przeciw oczekiwaniom małych organizacji, stowarzyszeń i klubów, ponieważ zmniejszyliśmy wkład własny z 30 do pięciu procent. Wspieramy organizacje pozarządowe, szczególnie w trudnym okresie związanym z pandemią koronawirusa – powiedziała Anna Krupka.

– Bardzo pozytywnie odbieram tego typu inicjatywy, dlatego że one aktywizują środowiska stowarzyszeń, grup nieformalnych i pozwalają im dopinać budżety często bardzo sympatycznych inicjatyw. To nie musza być wielkie przedsięwzięcia, ale np. spotkania osiedlowe lub w zapomnianej miejscowości po to, żeby integrować dane społeczności i wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom – dodał senator Krzysztof Słoń.

Wnioski w ramach programu grantowego "Świętokrzyski Fundusz Lokalny" można składać na stronie internetowej www.swietokrzyskiegranty.pl do 21 lipca. Minimalna kwota dotacji w przypadku młodych organizacji wynosi dwa tysiące złotych, a maksymalna - siedem. Grupy nieformalne mogą otrzymać od dwóch do czterech tysięcy złotych. Realizacja projektów potrwa od 21 lipca do końca października tego roku. Województwo świętokrzyskie otrzymało na ten cel ponad pół miliona złotych. Więcej informacji na stronie artwinski.org.pl.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO