Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Świętokrzyskie mniej wykluczone społecznie?

czwartek, 14 stycznia 2021 12:54 / Autor: Beata Kwieczko
Świętokrzyskie mniej wykluczone społecznie?
Świętokrzyskie mniej wykluczone społecznie?
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wzrasta zainteresowanie programami rządowymi, których celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu oraz realizowaniu inwestycji służących lepszemu funkcjonowaniu mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Mowa o funduszu autobusowym i dróg samorządowych.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych został utworzony w 2019 roku, a jego celem było wyeliminowanie wykluczenia komunikacyjnego, z którym boryka sie wiele miejscowości w kraju, również w województwie świętokrzyskim.

Jak informuje Robert Wzorek, dyrektor wydziału infrastruktury i rozwoju w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, w pierwszym roku funkcjonowania programu zostało podpisanych 17 umów. W ubiegłym były to 53 umowy, a w tym już 39.

W 2019 roku zostało utworzonych 41 linii o długości prawie 1,5 tysiąca kilometrów, rok później 139 linii o długości ponad 7 tysięcy kilometrów, a w tym roku już 234 linie o długości prawie 7,5 tysiąca kilometrów.

– Patrząc na te dane, spodziewamy się, że w kolejnych naborach ogłaszanych w tym roku liczba umów będzie zdecydowanie większa – stwierdza Robert Wzorek. – Dzięki temu będziemy mogli lepiej przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób, które mieszkają w miejscach, gdzie komunikacja nie istnieje lub jest bardzo ograniczona – dodaje.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również Fundusz Dróg Samorządowych. W pierwszym naborze w 2020 roku zostało podpisanych 138 umów, a dofinansowanie wyniosło prawie 86 milionów złotych. Dodatkowo, w naborze uzupełniającym zawarte zostały 43 umowy. Łącznie na realizację inwestycji w ramach Funduszu rząd przeznaczył w ubiegłym roku ponad 115 milionów złotych. Dzięki temu udało się wyremontować, przebudować i rozbudować ponad 190 kilometrów dróg.

– To są drogi powiatowe i gminne, które często pozwalają połączyć wsie i miejscowości w pewien sposób wykluczone komunikacyjnie – tłumaczy dyrektor Wzorek.

Samorządy korzystają także z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – W ubiegłym roku w pierwszej puli otrzymaliśmy prawie 230 milionów złotych, a w drugiej ponad 167,5 miliona na dofinansowanie 86 inwestycji. Uważam, że jest to bardzo duża i znacząca pomoc dla naszego województwa – mówi Robert Wzorek.

Elementem programu jest też pomoc dla gmin górskich położonych na wysokości ponad 500 metrów nad poziomem morza, w których kiedyś funkcjonowały PGR-y. Wnioski można składać do 12 lutego.

– Inwestycje, które będą realizowane w ramach tego funduszu mają sprzyjać mieszkańcom i spowodować, że będzie im się żyło lepiej i wygodniej – kwituje.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO