Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Symulator jazdy po alkoholu w Centrum Nauki Leonardo da Vinci

czwartek, 23 września 2021 13:15 / Autor: Natalia Rębosz
Symulator jazdy po alkoholu w Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Symulator jazdy po alkoholu w Centrum Nauki Leonardo da Vinci
Natalia Rębosz
Natalia Rębosz

W Centrum Leonardo da Vinci w Podzamczu odbyła się lekcja, w czasie której młodzież z Ośrodka Wychowawczego  zdobyła praktyczną wiedzę na temat skutków prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu i narkotyków. Była także możliwość przekonania się, jak te substancje wpływają na zdolność do kierowania pojazdem na specjalnym symulatorze.

W lekcji wzięli udział policjanci z Komendy Miejskiej Policyjnym w Kielcach, którzy wyjaśnili uczestnikom wydarzenia, jakie kary mogą im grozić za prowadzenie auta pod wpływem substancji psychoaktywnych.

­– Jazda pod wpływem alkoholu traktowana jest jako wykroczenie lub przestępstwo. W najlepszym wypadku grozi nam grzywna i punkty karne, w najgorszym – utrata prawa jazdy i kara więzienia. Jeśli jednak będziemy pod wpływem narkotyków, może wam grozić kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Oprócz tego orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż trzy lata – informował sierż. szt. Przemysław Łabęcki z KMP w Kielcach.

Łukasz Frąk, specjalista z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach opowiedział o wpływie środków psychoaktywnych na poziomie biologicznym.

– Młodzież bardzo często miesza ze sobą te wszystkie substancje, nie do końca wiedząc, co tam jest. Niestety, pozostawia to ślad w mózgu takiego młodego człowieka. Widać to w zachowaniu, ponieważ zażywanie używek potrafi zahamować rozwój emocjonalny. Zmiany zachodzą także w koordynacji ruchowej. Trzeba podkreślić, że nawet najmniejsza ilość narkotyku prowadzi do uszkodzeń mózgu – wyjaśnia specjalista.

Po zakończeniu szkolenia chętni mogli skorzystać z symulatora i doświadczyć jazdy po alkoholu. Na miejscu można było również sprawdzić, jak działają alkogogle imitujące widzenie w stanie nietrzeźwości.

Tekst: Natalia Pindral, Natalia Rębosz

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO