Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

To już czternaście tysięcy umów na „Czyste powietrze”

wtorek, 24 sierpnia 2021 13:42 / Autor: Wojciech Dudkowski
To już czternaście tysięcy umów na „Czyste powietrze”
To już czternaście tysięcy umów na „Czyste powietrze”
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach uroczyście podpisano czternastotysięczną umowę na dofinansowania z programu „Czyste powietrze”. Wciąż można zgłosić się po dotację.

Szczęśliwą beneficjentką programu jest Roksana Nowosad z gminy Brody:

– O projekcie dowiedzieliśmy się przez przypadek, od znajomych. Chcieliśmy poprawić jakość życia i otoczenia. Pieniądze z dotacji przeznaczymy na wymianę stolarki okiennej, docieplenie poddasza i całego domu – mówi.

–  Program realizowany jest już przez trzy lata. W tym czasie był kilkukrotnie zmieniany, po to, by ułatwić korzystanie z niego beneficjentom. Ostatnia zmiana weszła w życie pierwszego lipca i zwiększyła kwoty dotacji do 37 tysięcy. Od szóstego lipca natomiast wprowadzono banki do finansowania inwestycji. Możemy finansować je przy pomocy pożyczki i rozliczyć to dotacją z WFOŚiGW  – przypomniał Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podkreślił także, że województwo świętokrzyskie jest jedynym, gdzie w programie „Czyste powietrze” biorą udział wszystkie gminy.

– Bardzo cieszę się, że Wojewódzki Fundusz w Kielcach wiedzie prym w realizacji programu „Czyste powietrze”. Sprawia on, że mieszkańcy postrzegają program wyłącznie w zielonych barwach. Widzą, że łatwo aplikować, łatwo pozyskać dofinansowanie, łatwo rozliczyć zadanie, czego dowodem jest podpisanie czternastotysięcznej umowy – podkreślił Maciej Chorowski, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- To już czternaście tysięcy gospodarstw, które taniej i ekologiczniej się ogrzewają, a ekonomicznie są do przodu. Na wszystkim zyskuje środowisko. Czegóż można chcieć więcej? – zaznaczył Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

- Proporcjonalnie do liczby mieszkańców województwa wyprzedzamy średnią krajową prawie dwukrotnie. W połączeniu z tym, że przekonaliśmy do współpracy wszystkie gminy i że realizujemy te wnioski szybko i mamy najmniej braków, wszystko składa się na ten pozytywny efekt – zaznaczył senator Krzysztof Słoń.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO