Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Trwa Tydzień Świadomości Czerniaka. Eksperci przestrzegają przed słońcem

piątek, 20 maja 2022 10:27 / Autor: Magdalena Nowak
Trwa Tydzień  Świadomości Czerniaka. Eksperci przestrzegają przed słońcem
Trwa Tydzień  Świadomości Czerniaka. Eksperci przestrzegają przed słońcem
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

„Nie spiecz raka!” – to hasło trwającego Tygodnia Świadomości Czerniaka. Eksperci przypominają o profilaktyce i badaniu zmian skórnych. Nowotwór skóry może dosięgnąć każdego. Najczęstszym powodem jest przebywanie bez żadnej ochrony na słońcu.

Nawet krótkie, ale intensywne opalanie może być groźne. Eksperci apelują, aby dozować kąpiele słoneczne.

– Jeśli zależy nam na opaleniźnie czyli powstaniu barwnika w skórze, to powinniśmy się opalać między godziną 9 a 10,  a popołudniu między 16 a 17. W innych godzinach może dojść do poparzeń – tłumaczy dr Maria Pyzio-Gutkowska, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej.

- Mamy sześć fototypów skóry, w Polsce najczęściej występują trzy, czwarty bardzo rzadko. Fototyp numer jeden to jasna skóra, jasne włosy i oczy oraz piegi – takie osoby w ogóle nie powinny się opalać, ponieważ u nich na skórze od razu pojawi się rumień. Jeśli jednak muszą wystawić się na promieniowanie, powinny używać najwyższego filtra UV 50. Osoby o śniadej cerze, ciemnych włosach i brązowych oczach mogą stosować filtry UV 10-15 - dodaje specjalistka.

–  Drugim kryterium przy wyborze kosmetyków do opalania są cechy naszej skóry. Jeśli jest przetłuszczająca się, to wówczas stosujemy preparaty w formie lotionów, mleczek czy żelów, natomiast przy skórze suchej w formie kremów, żeby natłuścić ją – dodaje specjalistka.

Przesadne korzystanie z promieni słonecznych jest niezdrowe, choć nasz organizm potrzebuje pewnej ilości światła słonecznego do produkcji witaminy D3, bardzo ważnej dla naszego organizmu. Na ogół wystarcza nam do tego nawet półcień.

– Niektóre osoby w ogóle nie powinny się opalać, np. seniorzy czy pacjenci z chorobami przewlekłymi, w tym przypadku należy skonsultować to z lekarzem. Bezwzględnie nie powinny tego robić również dzieci do lat trzech oraz kobiety w ciąży i matki karmiące. Osoby przyjmujące niektóre leki, gdzie jest ostrzeżenie o ekspozycji na słońce w ulotce oraz suplementy diety. Chodzi np. o preparaty uspakajające z dziurawcem, w tym przypadku może dojść do poparzenia skóry – przestrzega dr Maria Pyzio-Gutkowska.

Skutki nadmiernego opalania czy kąpieli słonecznych u osób, które nie powinny ich zażywać mogą być natychmiastowe bądź odległe.

– Natychmiastowe negatywne to oparzenie skóry charakteryzujące się  obrzękami, zaczerwienieniem, szczypaniem czy pieczeniem. Odległe to starzenie się skóry, tworzenie się zmarszczek oraz choroby skóry – rogowacenie skóry, posłoneczne uszkodzenia,  nowotwory skóry oraz czerniaki. Skutki nadmiernego opalania są podstępne, ponieważ nie są widoczne od razu, mogą się ujawnić nawet po 20 latach, co niestety obserwuje u swoich pacjentów – zaznacza nasza rozmówczyni.

Zażywając kąpieli słonecznych należy również zakrywać głowę oraz zakładać okulary przeciwsłoneczne. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z dużą ilością znamion.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO