Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W niedzielę wojewódzkie święto plonów. W tym roku w Opatowie

wtorek, 03 września 2019 13:28 / Autor: Beata Kwieczko
W niedzielę wojewódzkie święto plonów. W tym roku w Opatowie
W niedzielę wojewódzkie święto plonów. W tym roku w Opatowie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Występy artystyczne, kiermasze rękodzieła i produktów ze zdrową żywnością, wystawy sprzętu rolniczego oraz konkursy dla rolników będą towarzyszyć tegorocznym XIX Świętokrzyskim Dożynkom Wojewódzkim, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 8 września, w Opatowie. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Brathanki.

Tegoroczne dożynki wojewódzkie zostaną połączone z dożynkami diecezji sandomierskiej, a także dożynkami powiatowymi. W części liturgicznej wezmą udział duchowni z trzech diecezji. Święto plonów rozpocznie o godzinie 11.45 przemarsz korowodu sprzed Urzędu Miasta w Opatowie do Kolegiaty św. Marcina, gdzie w południe odprawiona zostanie uroczysta Msza święta dziękczynna w intencji osób pracujących na roli.

Po modlitwie uczestnicy przemaszerują na Rynek, gdzie odbędą się obrzędy dożynkowe przygotowane przez Wojewódzki Dom Kultury. Podczas wydarzenia wyróżnieni zostaną rolnicy, którzy brali udział w konkursach "Piękna i bezpieczna zagroda przyjazna środowisku", "Najlepsze gospodarstwo ekologiczne" oraz "Świętokrzyski Rolnik roku 2019". Oprócz tego wybrany zostanie też najładniejszy wieniec dożynkowy. Wydarzeniu będzie towarzyszyć impreza zorganizowana przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą, tzw. Festiwal chleba i produktów zbożowych.

- Mamy nadzieję, że pogoda dopisze, żebyśmy mogli podziękować Panu Bogu i rolnikom za plony, a wiemy, że w tym roku ich praca była szczególnie trudna i ziemia z powodu suszy nie dała takich plonów, jakich byśmy sobie życzyli - zauważa Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Podczas wojewódzkiego święta plonów na Rynku w Opatowie nie zabraknie stoisk ze zdrową żywnością i rękodzielnictwem, a także prezentacji dorobku świętokrzyskich instytucji kulturalnych. Swoje punkty będą miały m.in. Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Muzeum Wsi Kieleckiej i WDK. Uczestnicy skorzystają również z bezpłatnych badań np. poziomu cukru i ciśnienia.

- Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego, aby przyszli wspólnie z nami obchodzić święto plonów i chleba i dziękować Panu Bogu za chleb na naszych stołach i wszelkie produkty naszej matki ziemi - zachęca Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

- Dziękuję, że takie małe miasto, jakim jest Opatów, zostało wybrane na gospodarza dożynek wojewódzkich. Jest to dla nas ogromny zaszczyt i możliwość pokazania przeogromu historii i bogactwa ziemi opatowskiej - mówi Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa.

W czasie imprezy nie zabraknie też występów artystycznych. O godzinie 17 rozpocznie się widowisko regionalne "Świętokrzyskie granie", a po nim koncert, którego gwiazdą będzie zespół Brathanki. O godzinie 18.30 zacznie się dożynkowa zabawa taneczna, która potrwa do północy. Starostami tegorocznego święta plonów zostali Renata Jędrzejewska i Edward Kupiec. Patronat narodowy nad dożynkami objął prezydent RP Andrzej Duda.

dozynki

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO