Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W Umianowicach zobaczymy gęś kielecką

czwartek, 11 sierpnia 2022 10:42 / Autor: Michał Łosiak
W Umianowicach zobaczymy gęś kielecką
Fot. UMWŚ
W Umianowicach zobaczymy gęś kielecką
Fot. UMWŚ
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Za ponad 2,8 miliona złotych w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach ma powstać specjalne zaplecze edukacyjno-gospodarcze dla pokazowej zagrody gęsi kieleckiej. Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziański Parków Krajobrazowych podpisał umowę z wykonawcą.

Projekt, realizowany w systemie „zaprojektuj i buduj”, obejmuje wykonanie kurnika dla około 50 gęsi rodzimej rasy kieleckiej wraz z wyposażeniem i instalacjami oraz ogrodzonym wybiegiem. Powstanie także hala na sprzęt rolniczy wraz z kontenerem sanitarnym oraz ścieżka edukacyjna wyposażona w zestaw tablic edukacyjnych. Nasadzone będą również drzewa wielu gatunków.

– W trakcie rozwoju projektu budowy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach doszliśmy do wniosku, że brakuje nam takiego elementu całości jak zwierzęta gospodarskie ras rodzimych. Kiedyś występowały one powszechnie w małych i średnich świętokrzyskich gospodarstwach, ale w ciągu lat ich znaczenie stawało się coraz mniejsze. Dlatego powstający ośrodek zostanie powiększony o zaplecze edukacyjno-hodowlane, w którym jedną z rodzimych ras będzie właśnie gęś kielecka  Poza gęsią goście ośrodka będą mogli oglądać także między innymi kozę sandomierską, konika polskiego, krowę czerwono-białą i wiele innych gatunków – mówi Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO