Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

We wrześniu kolejna odsłona European Rover Challenge

środa, 31 maja 2023 11:24 / Autor: Aleksandra Rękas
We wrześniu kolejna odsłona European Rover Challenge
Fot. Natalia Pindral
We wrześniu kolejna odsłona European Rover Challenge
Fot. Natalia Pindral
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Już 15 września w naszym mieście ponownie wystartuje wyjątkowa, kosmiczna impreza - European Rover Challenge. Dziewiąta edycja konkursu łazików marsjańskich odbędzie się tradycyjnie na Politechnice Świętokrzyskiej, a województwo świętokrzyskie znowu jest współorganizatorem wydarzenia.

Do tegorocznej edycji European Rover Challenge zgłosiła się rekordowa liczba drużyn z 22 krajów.

lazik.jpg

- Mamy łącznie 88 zgłoszeń, co czyni naszą imprezę największym konkursem robotyki planetarnej na całym świecie. Pojawiają się „starzy wyjadacze”, mistrzowie świata z ubiegłych lat, ale i nowe drużyny – na przykład bardzo mocne zespoły z Japonii, czy Szwajcarii – wylicza Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

W rywalizacji uczestniczyć będzie 48 drużyn z Europy, 30 z Azji, pięć z Ameryki Północnej, trzy z Afryki i dwie z Ameryki Południowej. Obecnie trwa etap sprawdzania dokumentacji, jurorzy w połowie lipca wybiorą zwycięskie zespoły, które przystąpią we wrześniu do zmagań na torze. A tym towarzyszyć będzie ogromna strefa pokazów.

- Zgłaszają się do nas nie tylko koła naukowe i uczelnie, ale również coraz więcej firm.W ramach imprezy odbędzie się część konferencyjna. Pierwszego dnia będziemy mówić o programie Artemis, który dotyczy próbnych lotów na Księżyc. Polska jest trzynastym sygnatariuszem tego projektu, a w Kielcach pojawi się jedna z  dyrektorek lotów kosmicznych z NASA – podkreśla Wilczyński.

Zarząd województwa świętokrzyskiego, jako współorganizator, wspiera imprezę.

- Podpisujemy umowę, w ramach której potwierdzamy nasz wkład w wysokości stu tysięcy złotych. Kwestie związane z robotyką, nowoczesnymi technologiami to przyszłość – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Dzięki imprezie oczy całego świata będą zwrócone na Kielce i Politechnikę Świętokrzyską. To nie tylko atrakcja dla pasjonatów kosmosu, ale i promocja naszego regionu – podkreśla Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

- Promujemy się na arenie światowej, promujemy nauki techniczne. To niezwykle ważne, bez nauki nie ma rozwoju gospodarczego – mówi Renata Janik.

Poseł Krzysztof Lipiec stwierdza, że to bardzo ważne, że jedna z najbardziej prestiżowych imprez ze świata robotyki odbywa się w Kielcach.

- Mam przekonanie, że zawody marsjańskie już nie „uciekną” z naszego miasta. Kielce staną się wkrótce kolejny raz areną zmagań dla drużyn z całego świata – stwierdza.

Impreza potrwa trzy dni - od 15 do 17 września. Na Politechnice Świętokrzyskiej, na potrzeby  European Rover Challenge, stworzony zostanie specjalnie zaprojektowany, sztuczny tor marsjański.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO