Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

WFOŚiGW w Kielcach liderem w realizacji programu "Czyste powietrze"

poniedziałek, 15 lutego 2021 15:46 / Autor: Magdalena Nowak
WFOŚiGW w Kielcach liderem w realizacji programu "Czyste powietrze"
WFOŚiGW w Kielcach liderem w realizacji programu "Czyste powietrze"
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Prawie 70 procent gmin z województwa świętokrzyskiego przystąpiło do programu „Czyste powietrze”. Samorządy mogą otrzymać 30 tysięcy złotych wsparcia, a gminy które w sposób najbardziej efektywny będą realizowały założenia programu, mogą liczyć na dodatkowe środki.

Jak podkreśla Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, gminy, które będą jak najlepiej wywiązywały się z programu otrzymają dodatkowe wsparcie. – Samorządy, które dostarczą do WFOŚiGW najwięcej wniosków, będą mogły skorzystać z dodatkowego budżetu, który wynosi 16 milionów w skali kraju. W województwie świętokrzyskim już 68 procent gmin przystąpiło do realizacji programu, ale mam nadzieję, że wkrótce będziemy mieli sto procent – mówi prezes Gliwński.

Program „Czyste powietrze” został zmieniony w maju minionego roku. Maksymalny czas rozpatrywania wniosków skrócił się z 90 do 30 dni roboczych. Średnio w Polsce ten czas wynosi 21 dni, a w województwie świętokrzyskim 5 dni.

– WFOŚiGW w Kielcach jest Funduszem, który - patrząc na wskaźniki - bardzo sprawnie wdraża program „Czyste Powietrze” i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów, pomagając im składać wnioski oraz udzielając informacji, jak zdobyć dofinasowanie –  zaznacza Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Gminy mogą otrzymać 30 tysięcy złotych na uruchomienie punktu konsultacyjnego, w którym mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat programu, a także otrzymać wsparcie w zakresie wypełniania wniosków. Kolejny element to podwyższenie dodatkowej gratyfikacji za to, że wydawane są zaświadczenia o dochodach przez instytucje gminne. Do tej pory za wydanie jednego wniosku gmina otrzymywała 100 złotych, teraz mamy wzrost do 150 złotych. Pojawia się również nowy element, wnioski, które nie posiadają zaświadczeń nie były opłacane w ogóle, teraz będzie to 50 złotych. Następny element to 16 milionów złotych dla gmin, które będą wykazywały się najlepszymi wskaźnikami w realizacji programu – dodaje Paweł Mirowski.

– Pracujemy też nad uruchomieniem tzw. ścieżki bankowej. Program do tej pory bazował na udzielonych dotacjach, był też czas gdy wojewódzkie Fundusze udzielały pożyczek. Natomiast drugiego lutego został uruchomiony nabór dla chętnych banków, do realizacji tak zwanej ścieżki bankowej. Będzie to instrument finansowy, docierający do jeszcze szerszej grupy odbiorców - złożą się na niego dwa elementy: pożyczki i dotacje. Każdy obywatel będzie mógł udać się do placówki bankowej, tam złoży wniosek dotacyjno-pożyczkowy. Bank oceni wstępnie kondycję finansową wnioskodawcy. Część wniosku zostanie przekazana do wojewódzkiego funduszu, który przeanalizuje dotacyjną część wniosku i przekaże informacje do banku o wstępnym przyznaniu dotacji na realizację zadania. Dotacja udzielona przez wojewódzki fundusz będzie przeznaczona na spłatę części kredytu zaciągniętego w banku – tłumaczy Paweł Mirowski.

W konferencji w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści: poseł Agata Wojtaszek i senator Krzysztof Słoń oraz samorządowcy, którzy podpisali umowy w ramach programu.

Tag: WFOŚiGW
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO