REGION
Widmo suszy nad regionem


Zima z niestarczającą ilością opadów i brak deszczu na wiosnę doprowadzają do suszy w województwie świętokrzyskim. Już teraz szacuje się, że w związku z nią zbiory mogą być o 10 procent niższe. Sytuacja jest jednak dynamiczna.
– Marzec, kwiecień i maj były bardzo trudne jeśli chodzi o sytuację hydrologiczną. W marcu było bardzo sucho i bardzo zimno. W kwietniu było nieco opadów, ale noce pozostawały mroźne, w maju też deszczu było niewiele. Patrząc tylko na sytuację jaką mieliśmy wiosną, to prognozowałbym niższe plony niż średnia wieloletnia, o około 10 procent. Niemniej opady, które pojawiły się obecnie i przebieg tego, co przyniesie nam czerwiec może sytuację jeszcze zmienić – mówi Piotr Witczak, kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
– Jeżeli w czerwcu przyjdą opady i będzie lepsze zaopatrzenie w wodę, to na pewno będzie korzyść dla plonowania – dodaje Piotr Witczak.
Samorządy apelują, by mieszkańcy ograniczyli zużycie wody, nie podlewali ogródków czy nie myli samochodów. Taką prośbę wystosowały m.in. władze Nowej Słupi.






![[AKTUALIZACJA] Tragiczny pożar w powiecie ostrowieckim. Nie żyje seniorka](/media/k2/items/cache/ee93ed35ebcb49808970c0ee531108ae_L.jpg)

