Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Wojewoda podsumował ubiegły rok

środa, 13 stycznia 2021 14:27 / Autor: Beata Kwieczko
Wojewoda podsumował ubiegły rok
Wojewoda podsumował ubiegły rok
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prawie miliard 700 milionów złotych otrzymało w ubiegłym roku województwo świętokrzyskie na realizację programów rządowych. Najwięcej pieniędzy zostało przeznaczonych na program "Rodzina 500 plus". Ze wsparcia, które wyniosło ponad miliard 168 milionów złotych, skorzystało 183 tysiące dzieci.

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki realizuje wiele programów rządowych. Wśród nich należy wymienić m.in. program Rodzina 500 plus, Dobry Start, Karta Dużej Rodziny, Posiłek w szkole, Opiekę 75 plus, Wspieraj Seniora, program Za życiem, Senior Plus, Asystent Rodziny, Centra Opiekuńcze, Opiekę Wytchnieniową i Asystenta Osoby Niepełnosprawnej. Wszystkim znane są także Fundusz Dróg Samorządowych, Fundusz Przewozów Autobusowych, Program Maluch Plus i Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych.

– Jesteśmy przyzwyczajeni do tych programów, ale to dobrze, bo za tymi hasłami kryje się coś więcej niż tylko imponujące sumy pieniędzy – stwierdził Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

W ramach głównych programów rządowych województwo świętokrzyskie otrzymało prawie miliard 168 milionów złotych, a na pozostałe zostało przeznaczone kolejne pół miliarda.

– To ogromna suma, a do tego należy doliczyć jeszcze pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Dzięki temu obywatele, nie tylko województwa świętokrzyskiego, ale i całej Polski żyją dostatniej i nie mogą mówić, że dystans między nami, a Europą jest ciągle duży. On oczywiście nadal istnieje, ale w ostatnich latach stał się mniejszy – dodał wojewoda.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego i doradca wojewody podkreślił, że w ubiegłym roku udało się zrealizować też wiele pilnych wydatków związanych z walką z koronawirusem. Zaznaczył, że było to możliwe dzięki dobrej współpracy wojewody z samorządem województwa.

– Kiedy inne województwa zobaczyły jak to u nas funkcjonuje, zaczęły brać z nas przykład. Samorząd województwa świętokrzyskiego wygospodarował w ubiegłym roku ponad pół miliarda złotych. Te pieniądze, w większości jako ustawy covidowe, były uruchamiane w ciągu kilku minut. Dzięki temu skutecznie przekazywaliśmy środki nie tylko do jednostek samorządu województwa – mówił Andrzej Pruś.

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki obchodził w ubiegłym roku stulecie swojej działalności. Ważnym wydarzeniem była też organizacja koncertu patriotycznego z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej, pikniku rodzinnego oraz akcji takich jak "Paszport świętokrzyski" i "Czyste serca".

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO