Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wolontariusze będą się szkolić w Nowinach

wtorek, 15 czerwca 2021 09:35 / Autor: Beata Kwieczko
Wolontariusze będą się szkolić w Nowinach
Wolontariusze będą się szkolić w Nowinach
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Już w tym tygodniu odbędą się szkolenia dla osób, które chciałyby działać wolontaryjnie na terenie gminy Nowiny. Kandydaci na wolontariuszy mogą zgłaszać się do Stowarzyszenia "Siła Woli", które prowadzi na terenie gminy Lokalne Centrum Wolontariatu.

Przygotowania do podjęcia działań przez wolontariuszy skupionych wokół Lokalnego Centrum Wolontariatu trwają od marca tego roku.

– Epidemia trochę pokrzyżowała nam plany, bo nie mogliśmy zorganizować spotkań informacyjnych w szerszym kręgu, ale wiele spotkań udało się przenieść do świata online. Odwiedziliśmy także indywidualnie osoby i podmioty zainteresowane działaniami wolontaryjnymi na terenie naszej gminy – mówi Kamila Piotrowicz, koordynator projektu.

Głównym założeniem przedsięwzięcia jest stworzenie Lokalnego Centrum Wolontariatu w Nowinach. Przez najbliższe półtora roku centrum będzie działać bardzo intensywnie.

– Zaprosimy wolontariuszy na spotkania integracyjne, planowanie własnych akcji społecznych i organizację spotkań tematycznych. Zaplanowaliśmy także cykl szkoleń dla wolontariuszy oraz wizytę studyjną do miejsc, gdzie wolontariat jest dobrze rozwinięty. Po raz pierwszy zostanie zorganizowana uroczysta też Gala Wolontariatu – informuje Kamila Piotrowicz.

W ramach projektu przygotowany zostanie też spot promujący wolontariat lokalny oraz wydana będzie publikacja na temat dobrych praktyk w organizowaniu wolontariatu lokalnego na terenie gminy Nowiny i Chęciny. Siedziba centrum będzie się mieścić w Gminnym Ośrodku Kultury "Perła" w Nowinach. Tam też będą odbywać się szkolenia.

Pierwszy cykl został zaplanowany od 17 do 19 czerwca. Każdy obejmie pięć szkoleń o tematyce związanej z aspektami prawnymi pracy wolontariusza, kompetencjami wolontariusza, metodami i narzędziami pracy, organizacji własnych eventów lub akcji charytatywnych.

Wolontariusze skupieni wokół Centrum będą także spotykać się systematycznie w celu planowania, organizacji działań wolontariackich oraz poznawania nowych form aktywności. Na spotkania będą zapraszani również przedstawiciele instytucji i podmiotów z terenu gminy, którzy potrzebują w swoich działaniach wsparcia wolontariuszy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO