Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Zamek w Chęcinach na elitarnej liście?

piątek, 06 marca 2020 09:18 / Autor: Michał Łosiak
Zamek w Chęcinach na elitarnej liście?
Zamek w Chęcinach na elitarnej liście?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

To już niemal pewne. Zamek Królewski w Chęcinach ma szanse dołączyć do elitarnego grona zabytków wpisanych na Listę Pomników Historii. Swoje wsparcie w tej sprawie zapowiedział prezydent Andrzej Duda.

Lista zawiera najcenniejsze obiekty w naszym kraju. Obecnie znajduje się na niej 105 zabytków, a wśród nich można wymienić m.in. Trakt Królewski w Warszawie, zabudowę Krakowa, czy kopalnię soli w Wieliczce. Rangę wyróżnienia podkreśla sama procedura wpisu na listę, którą wieńczy podpis prezydenta RP pod stosownym rozporządzeniem. – Obiecuję, że będę na ten temat rozmawiał z panem premierem Glińskim i jak tylko dokumenty związane z wnioskiem znajdą się w Pałacu Prezydenckim decyzja w sprawie Zamku Królewskiego będzie podjęta niezwłocznie – zapewniał prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Chęcinach.

Ten, znany chyba każdemu mieszkańcowi regionu, obiekt pełnił bardzo ważną funkcję w życiu społeczno-politycznym naszego kraju. W 1331 roku król Władysław Łokietek zwołał w tym miejscu Zjazd Ziem Polskich, uznawany przez historyków za początek polskiego parlamentaryzmu. – Tutaj przechowywany był Skarbiec Koronny, rezydowały wdowy królewskie i było więzienie stanowe. Na zamku wielokrotnie bywał sam król i zapadały tu kluczowe dla Królestwa Polskiego decyzje. To więc symbol potęgi naszego państwa i źródłem wiedzy dla badaczy historii. Dlatego też wystąpiliśmy z wnioskiem o wpisanie go na Listę Pomników Historii co, według nas, po prostu mu się należy – przyznaje wójt Chęcin Robert Jaworski.

Jakie korzyści mają płynąć z wpisu? – To najwyższe wyróżnienie i jesteśmy przekonani, że byłoby to podkreślenie znaczenia obiektu i wzrósłby prestiż Zamku Królewskiego. Zwiększyłaby się również jego rozpoznawalność, która i tak jest dzisiaj spora. Każdy kto przejeżdża trasą S7 z Krakowa do Warszawy może go podziwiać zarówno w dzień, jak w nocy, kiedy jego mury oświetla piękna iluminacja – odpowiada wójt Jaworski.

Rozpoznawalność przekłada się również na liczbę zwiedzających. W zeszłym roku padł rekord w tym względzie. Zamek odwiedziło ponad 220 tysięcy turystów. – W tym roku widzimy, że przez pierwsze dwa miesiące mamy o 60 procent więcej odwiedzających. Na wiosnę spodziewamy się półmilionowego turysty od czasu, gdy skończyliśmy pracę remontowe. Taki ruch napędza nam lokalną gospodarkę – przyznaje nasz rozmówca.

Obecnie na liście znajduje się dziewięć zabytków z naszego regionu. W Kielcach jest to Dawny Pałac Biskupów Krakowskich i kielecka katedra. Są tam również kopalnie w Krzemionkach, zespół klasztorny w Rytwianach, kolegiata w Wiślicy, pałac w Oblęgorku, Święty Krzyż, zespół opactwa w Wąchocku, ruiny Zamku Krzyżtopór oraz historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy w Sandomierzu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO