Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Żołnierze Wyklęci doczekali się godnego nagrobka

piątek, 14 kwietnia 2023 12:37 / Autor: Michał Łosiak
Żołnierze Wyklęci doczekali się godnego nagrobka
Żołnierze Wyklęci doczekali się godnego nagrobka
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Na cmentarzu w Cedzynie odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenie nagrobka dwóch Żołnierzy Wyklętych – Jana Wosińskiego i Piotra Pecela. W wydarzeniu wziął udział minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Przypomnijmy, że doczesne szczątki żołnierzy podziemia niepodległościowego odnaleziono po blisko 70 latach od ich śmierci z rąk funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. W 2019 roku odbył się ich pogrzeb na cmentarzu w Cedzynie. W 2023 roku organizacje patriotyczne, w tym m.in. Kieleccy Patrioci i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”, podjęły starania w celu ustanowienia godnego nagrobka dla bohaterów. Efektem była publiczna zbiórka, o której pisaliśmy.

Więcej: https://emkielce.pl/miasto/trwa-zbiorka-na-nagrobek-dla-zolnierzy-niezlomnych-61960

– Potrafiliśmy się zebrać tutaj dzisiaj. Bez wiary jednak nic nie miałoby sensu. Oni przysięgali na orła i krzyż, na którym zmarł Jezus Chrystus. Wiara jest czymś, co nas prowadzi. Bez wiary nie zrobilibyśmy tej zbiórki. Cieszymy się, że się udało dzięki hojnym ofiarodawcom – tłumaczył Robert Surma ze Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci, jednego z organizatorów zbiórki.

– Nie wahali się poświęcić swojego zdrowia i życia, aby Polska była wolna. Oni wiedzieli, że rok 1945 nie oznacza końca walki, a okupację brunatną zastępuje czerwona. Podejmowali działania, żeby nasz kraj przywrócić do grona narodów i państw wolnych i suwerennych. Zapłacili za to cenę najwyższą – mówił minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Nowy nagrobek poświęcił ks. Jacek Kopeć, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Stanisława Kostki.

W uroczystości wziął także udział m.in. Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski.

Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach z dnia 28 października 1948 r. Jan Wosiński i Piotr Pecel zostali skazani na karę śmierci. Ówczesny prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski wobec skazanych. 28 stycznia 1949 r. Jan Wosiński i Piotr Pecel zostali wywiezieni z kieleckiego więzienia do lasu w Zgórsku, gdzie o godzinie 6:30 wykonano na nich egzekucję. Zakopano ich w dole śmierci. Po 66 latach, w 2015 roku Fundacja „Niezłomni" rozpoczęła poszukiwania miejsc pochówków ofiar komunistycznego terroru. W grudniu 2015 r. członkowie Fundacji odnaleźli szczątki dwóch osób. Po przeprowadzeniu badań DNA oraz na podstawie analizy dokumentów ustalono, że są to szczątki Piotra Pecela oraz Jana Wosińskiego. W 2017 r. wręczono noty identyfikacyjne członkom rodzin ofiar zaś w dwa lata później na kieleckim cmentarzu odbył się ich pogrzeb.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO