11. z rzędu porażka Effectora

sobota, 04 lutego 2017 18:45 / Autor: Piotr Natkaniec

Siatkarze Effectora Kielce nadal bez ligowego zwycięstwa w tym roku. Kielecki zespół walczył ambitnie z GKS-em Katowice, ale ostatecznie przegrał 1:3.

Kielczanie zaczęli ten pojedynek z dopiero co zakontraktowanym Aleksiejem Nalobinem który zastąpił w pierwszym składzie Jędrzeja Maćkowiaka. To była jedyna zmiana Sinana Tanika w porównaniu z dwoma poprzednimi meczami, które zdążył poprowadzić. Rosjanin przed spotkaniem zapewniał, że jego najmocniejszą stroną jest blok i rzeczywiście starał się to potwierdzać w każdej akcji. W tym elemencie cała kielecka drużyna próbowała stworzyć przewagę i przez całego inaugurującego seta udawało im się to. Siatkarze Effectora byli też skuteczni w kontrze. Dzięki temu już po kilku minutach od pierwszego gwizdka wygrywali 8:4. Jednak podopieczni Piotra Gruszki szybko wzięli się do odrabiania strat i po asie serwisowym Sobańskiego było już tylko 14:13. Kielczanie błyskawicznie zareagowali, a po rewelacyjnym bloku Nalobina znów odskoczyli do stanu 19:15. Choć GKS znów był bliski wyrównania (21:20), to zespół z Kielc nie dał sobie wydrzeć zwycięstwa i pewnie wygrał 25:22.

Po dobrej pierwszej partii przyszedł moment kryzysu. Kielczanie zupełnie przestali sobie radzić z zagrywką przyjezdnych. Do tego popełniali sporo prostych błędów i zupełnie stracili skuteczność przy siatce. Efektem tego było wysokie prowadzenie zespołu z Katowica 4:10 i 10:18. Ostatecznie Effector przegrał drugą partię 13:25.

Trzeci set również zaczął się źle dla kieleckiej drużyny. Sinan Tanik szybko wykorzystał swoje dwie przerwy na żądanie. Pierwszą przy stanie 4:7, a drugą przy 7:12. Gospodarze nadal nie mogli znaleźć sposobu na rozpędzony GKS, który grał bardzo skutecznie w ataku, a dodatkowo stawiał bardzo szczelny blok. Trener Effectora ponownie próbował ratować sytuacje wprowadzając na parkiet zmienników, ale ci obrazu gry nie zmienili. Gracze z Katowic przez całego seta utrzymywali bezpieczną przewagę i pewnie wygrali do 19.

Początek czwartej partii to gra punkt za punkt. Pierwsi na dwa oczka przewagi odskoczyli kielczanie (10:8), w dużej mierze dzięki kapitalnym atakom Konrada Formeli. Goście jednak szybko odrobili i po chwili to oni prowadzili 12:11. Gracze z Kielc znacznie poprawili przyjęcie, nie można im też odmówić woli walki, ale to GKS był bardziej skuteczny i w decydującym momencie wyszedł na prowadzenie 19:16. To jednak nie był koniec. Po dwóch atakach Macieja Pawlińskiego kielczanie odrobili straty i wyrównali do stanu 23:23. Wtedy pokerową zagrywką popisał się Piotr Gruszka, który wprowadził na plac gry Pawła Pietraszkę. Ten najpierw skończył atak, a potem zagrał asa serwisowego.

Effector Kielce – GKS Katowice 1:3 (25:22, 13:25, 19:25, 23:25)

MVP: Marco Falaschi

Effector: Komenda, Wachnik, Wohlfahrtsatter, Pawliński, Andrić, Nalobin, Sobczak (libero) oraz Biniek (libero), Superlak, Bućko, Formela, Antosik, Maćkowiak

GKS: Krulicki, Kapelus, Sobański, Butryn, Kalembka, Falaschi, Mariański oraz van Walle, Fijałek