Koncert Korony w pierwszej połowie. Puszcza pokonana po meczu pełnym goli

piątek, 27 października 2023 19:53 / Autor: Piotr Okła
Piotr Okła
Piotr Okła

W spotkaniu 13. kolejki PKO BP Ekstraklasy, Korona Kielce pokonała w domowym starciu Puszczę Niepołomice 5:3. Bramki dla kielczan zdobywali: Jewgienij Szykawka, Martine Remacle, Artur Craciun (samobójcza) oraz dwie Ronaldo Deaconu. Dla rywali trafiali natomiast Artur Siemaszko, Bartłomiej Poczobut i Mateusz Cholewiak.

W porównaniu do niedzielnego starcia w Radomiu, skład „żółto-czerwonych” pozostał niezmieniony. Na ławce rezerwowych pojawili się natomiast rekonwalescenci: Dawid Błanik, Jakub Konstantyn oraz Adrian Dalmau.

Przed rozpoczęciem pojedynku z protokołu ekipy Puszczy Niepołomice wypadł Kamil Zapolnik.

W pierwszej minucie Artur Siemaszko dośrodkował w pole karne Korony, jednak kieleccy obrońcy poradzili sobie z tym.

Odpowiedź była błyskawiczna i skuteczna. Pięć minut później po dośrodkowaniu Marcusa Godinho piłkę do środka pola karnego zgrał Nono, a w siatce umieścił ją Jewgienij Szykawka.

Groźny strzał z dystansu w 10. minucie oddał Mateusz Cholwiak ale obok słupka. 120 sekund później dużo wolnego miejsca przed polem karnym Puszczy miał Nono. Hiszpan po świetnym uderzeniu ostemplował tylko prawy słupek bramki niepołomiczan.

Rywale odgryźli się tuż przed upływem kwadransa kiedy to po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, również niecelnie, uderzał Łukasz Sołowiej. Chwilę później po strzale Czyżyckiego problemy ze złapaniem piłki miał Oliwier Zych. Bramkarz wypożyczony z Aston Villi ostatecznie opanował jednak sytuację.

W 18. minucie, po krótko rozegranym rzucie rożnym, piłkę w siatce technicznym uderzeniem umieścił Martine Remacle. Kolejną asystę zaliczył Nono.

W ciągu pierwszych 20. minut Korona miała całkowitą kontrolę nad spotkaniem. Chwilę po strzelonej bramce na 2:0 Godinho wpadł w pole karne i zagrał wzdłuż bramki, jednak nikt nie zamknął tej akcji.

W 22. minucie, w sytuacji sam na sam strzał Nono obronił bramkarz niepołomiczan, a po dobitce Mateusza Czyżyckiego piłkę sprzed linii bramkowej wybił jeden z obrońców. 25-latek po chwili nieznacznie pomylił się, strzelając z dystansu.

Osiem minut póżniej piłkę zmierzającą do kieleckiej bramki wybił Jacek Podgórski. Po kilkudziesięciu sekundach gospodarze skutecznie odpowiedzieli. Piłkę dośrodkowaną przez…  Jacka Podgórskiego w siatce bramki beniaminka umieścił Dominick Zator, nastrzelając jednego z obrońców rywali.

Na 6. minut przed końcem pierwszej połowy w dobrej sytuacji po rzucie rożnym znalazł się Mateusz Cholewiak, który uderzył jednak ponad bramką Xaviera Dziekońskiego. W kolejnych fragmentach gry żadna z drużyn nie wykreowała sobie stuprocentowych szans, poza niecelnym uderzeniem pomocnika Puszczy Piotra Mrozińskiego.

Do przerwy Korona Kielce prowadziła z Puszczą Niepołomice 3:0.

Druga część spotkania rozpoczęła się od nieskutecznych ataków druźyny trenera Tomasza Tułacza.

W 51. minucie niecelnie na bramkę Oliwiera Zycha uderzał Mateusz Czyżycki. 120 sekund później groźny strzał z rzutu wolnego oddał wprowadzony z ławki Hubert Tomalski jednak został on zablokowany.

Po upływie pięciu minut kielczanie wyszli z kontrą, ale sytuacji sam na sam z bramkarzem rywali nie wykorzystał Jewgienij Szykawka.

W 63. minucie katastrofalny w skutkach błąd popełnił Nono. Sytaucję oko w oko z Dziekońskim wykorzystał Artur Siemaszko. Nie minęło kilkadziesiąt sekund, a piłkę fantastycznym strzałem z dystansu w bramce Korony umieścił Bartłomiej Poczobut.

Zawodnicy z Małopolski po dwóch zdobytych bramkach złapali wiatr w żagle. Ich ataki nie znajdowały jednak drogi do siatki „żółto-czerwonych”.

Dwanaście minut przed końcem podstawowego czasu gry, po centrze z rzutu rożnego celnie główkował Malarczyk, jednak zrobił to zbyt lekko.

W 89. minucie po asyście Marcusa Godinho sytuację sam na sam z bramkarzem rywala wykorzystał Ronaldo Deaconu i tablica wyników wskazywała 4:2 dla Korony.

NIe minęła jednak nawet minuta gry gdy trafieniem na 4:3 odpowiedzial Mateusz Cholewiak.

W doliczonym czasie dublet ustrzelił Ronaldo Deaconu. Rumun wykorzystał kapitalne podanie Dawida Błanika przez całe pole karne rywali.

Ostatecznie Korona zwyciężyła w meczu 13. kolejki z Puszczą Niepołomice 5:3.

W najbliższy piątek (3 listopada) Korona zagra z Piastem. Mecz w Gliwicach rozpocznie się o godzinie 18.00.

Korona Kielce – Puszcza Niepołomice

5:3 (3:0)

6’ Szykawka, 18’ Remacle, 31’ Craciun (sam.), 89', 90+2' Deaconu - 63' Siemaszko, 65' Poczobut, 90' Cholewiak

Korona: Dziekoński – Zator, Malarczyk, Trojak, Godinho – Podgórski (69' Konstantyn), Nono (88' Błanik), Hofmeister, Remacle (80' Kwiecień), Czyżycki (69' Deaconu) – Szykawka (80' Dalmau)

Puszcza: Zych – Yakuba, Sołowiej, Craciun (61' Koj) – Poczobut, Mroziński, Serafin (46' Tomalski), Hajda (88' Walski), Cholewiak – Siemaszko (90+3' Pieprzyca), Mesanović (46' Majchrzak).

Żółte kartki: Kwiecień – Craciun, Yakuba, Pieprzyca

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork)