Montpellier najlepszą drużyną Europy

niedziela, 27 maja 2018 19:57 / Autor: Damian Wysocki

Montpellier po piętnastu latach wróciło na szczyt klubowej piłki ręcznej w Europie. Podopieczni Patrice Canayera w tegorocznym finale Ligi Mistrzów pokonali HBC Nantes 32:28.

Obie drużyny w półfinale turnieju w Kolonii ograły dwóch wielkich faworytów. Nantes po świetnym boju zwyciężyło 32:28 Paris Saint Germain. Rewelacyjne zawody rozegrał Nicolas Tournat, który w latem 2019 lub 2020 roku trafi do PGE VIVE. Obrotowy zdobył osiem bramek, popisując się przy tym stuprocentową skutecznością.

W drugim meczu Montpellier pokonało obrońcę trofeum - Vardar Skopje 28:27. W tym pojedynku również nie zabrakło kieleckich akcentów. Sześć goli dla mistrza Macedonii rzucił Luka Cindrić, który od przyszłego sezonu będzie grał w „żółto-biało-niebieskich” barwach. Pięć trafień na swoim koncie zapisał były skrzydłowy kieleckiego klubu, Ivan Cupić.

Francuski mecz o złoto przyniósł wiele emocji. Montpellier kilka razy wychodziło na dwu-trzy bramkowe prowadzenie, ale napędzani przez swoich fantastycznych kibiców, zawodnicy Nantes zawsze potrafili wracać. W 51. minucie był remis 24:24. Podopieczni Canayera w następnych minutach rzucili pięć bramek z rzędu i w pełni zasłużenie sięgnęli po tytuł najlepszej drużyny Europy. Tournat w tym pojedynku nie wpisał się na listę strzelców, ale do swojego dorobku dołożył asystę.

W meczu o brąz PSG pokonało 29:28 Vardar. Dobre zawody w drużynie ze Skopje rozegrał Cindrić, który zdobył siedem bramek. Pięć goli dołożył Cupić.

Dla Montpellier to drugie zwycięstwo w rozgrywkach Ligi Mistrzów w historii, jednak pierwsze odniesione w nowej formule.