Pierwsza poważna strata Giemzy. Piekoszowianin błądził przez godzinę

niedziela, 02 stycznia 2022 12:05 / Autor: Damian Wysocki

Maciej Giemza zajął 46. miejsce na pierwszym etapie Rajdu Dakar. W niedzielę znalazł się w kilkuosobowej grupie, która zgubiła trasę.

W Nowy Rok zawodnicy ścigali się tylko na dziewiętnastokilometrowym, prologowym „oesie”. Więcej czasu spędzili na dojazdówce. Maciej Giemza uplasował się na 18. lokacie.

W niedzielę rozpoczęło się prawdziwe ściganie. Trasa ze startą i metą w Hailu miała 546 kilometrów, w tym 334 kilometry odcinka specjalnego.

Jako pierwszy wyruszył na nią 25-latek z Piekoszowa. Jechał równym, dobrym tempem. W okolicach setnego kilometra dogonili go zawodnicy zespołów fabrycznych: Argentyńczyk Luciano Benavides  i Amerykanin Ricky Brabec. Motocyklista Orlen Teamu starał się dotrzymać im kroku. Na 240 kilometrze zajmował niezłe 21. miejsce. Na kolejnym punkcie kontrolnym osunął się jednak o 30 pozycji.

–  Jechało mi się świetnie, chociaż otwierałem trasę. Niestety, nasza trójka zgubiła trasę na 257 kilometrze. Nie tylko my, bo było nas piętnastu. Utknąłem na mniej więcej godzinę. Startowałem pierwszy, dlatego traciłem najwięcej. Na pewno zadowala mnie tempo do tego momentu – powiedział Maciej Giemza.

Niedzielny etap wygrał Austriak Daniel Sanders, który pokonał go w 3 godziny 43 minuty i 10 sekund. Australijczyk przewodzi również klasyfikacji generalnej.

Maciej Giemza stracił do zwycięzcy 1 godzinę 13 minut i 14 sekund. Piekoszowianin jest 43 w „generalce”.

Organizatorzy zmienili trasę poniedziałkowego etapu z powodu obfitych opadów deszczu, które wywołały powódź. Zawodnicy mieli finiszować w Al Artawiyah, pojadą jednak do Al Qaysumah.