Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Wielkie plany kieleckiej sceny lalkowej

czwartek, 01 września 2016 00:12 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Wielkie plany kieleckiej sceny lalkowej
fot. Dariusz Skrzyniarz
Wielkie plany kieleckiej sceny lalkowej
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

W ciągu najbliższych miesięcy Teatr „Kubuś” wyprodukuje 6 nowych spektakli. Oprócz tego, w rozpoczynającym się sezonie artystycznym planowana jest dalsza współpraca z amatorskimi grupami teatralnymi, środowiskiem akademickim czy innymi instytucjami kultury. Kontynuowana będzie działalność sceny dla widza dorosłego.

Artyści z ulicy Dużej deklarują, że w tworzeniu programu na nowy sezon przyświecała kreatywna zabawa, tematy ważne oraz oryginalne środki wyrazu. W nowych propozycjach scenicznych zagrają lalki, pantomima, nowe media czy na nowo odczytana bajka klasyczna. Czołem repertuaru w sezonie będą spektakle dla widów w wieku od 3 do 12 lat. 

Premiery dla dzieci w tym sezonie to:

1. „O Wilku i Czerwonym Kapturku” Marta Guśniowska, reż. Przemysław Żmiejko

2. „Piotruś i Wilk” Sergiusz Prokofiew, reż. Bartłomiej Ostapczuk

3. „Wojna, która zmieniła Rondo” Roman Romanyszyn i Andriej Łesiew, reż. Judyta Berłowska

4. „Wystarczy być” Radosław Kasiukiewicz wg opowiadań ze zbioru „Nie każdy umiał się przewrócić” Toon Tellegen, reż. Agata Kucińska

5. „Mrówa wyszedł ze skorupy” Magdalena Mrozińska, reż. Ireneusz Maciejewski

Szóstą premierą będzie nowa propozycja dla widza w starszym wieku. „Kubuś” wraz z nagradzaną grupą Coincidentia wystawi sztukę inspirowaną powieścią „Frankenstein”. Do repertuaru powrócą spektakle dla dorosłych, które powstały w poprzednich sezonach teatralnych.

Comiesięczną odskocznią od repertuaru „Kubusia” będą spektakle w wykonaniu adeptów teatru – uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Szkolne grupy artystyczne na profesjonalnej scenie kieleckiego teatru lalkowego będą mogły wystawić swoje widowiska. 

Ponadto, Teatr „Kubuś” w partnerstwie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” zorganizuje ogólnopolską konferencję „Sztuka edukacji. Nowocześni edukatorzy- pasjonaci z wizją”. W tym roku Kielce będą po raz pierwszy gospodarzem tego przedsięwzięcia. W ramach konferencji spotkają się nauczyciele, animatorzy i edukatorzy współpracujący z instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi. Będą mogli wziąć udział w ciekawych warsztatach i panelach dyskusyjnych czy poznać najciekawsze projekty z zakresu edukacji kulturalnej. Wszystko to ma służyć integracji środowisk, promocji dobrych praktyk i wymianie doświadczeń oraz poszukiwaniu inspiracji do kreatywnych działań. Konferencja przygotowywana przez Teatr „Kubuś” i Institute of Design Kielce odbywać się będzie 4 i 5 listopada 2016 roku.

Kontynuowana także będzie inicjatywa aktorskiego czytania sztuk, która zapoczątkowana została podczas tegorocznego festiwalu sztuki dla dzieci, który organizuje „Kubuś”. Do działania wraca dziecięca grupa teatralna „TworzyMY”. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO