Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Po Kielcach będą jeździć elektryczne autobusy?

czwartek, 06 kwietnia 2023 12:07 / Autor: Weronika Karyś
Po Kielcach będą jeździć elektryczne autobusy?
Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie
Po Kielcach będą jeździć elektryczne autobusy?
Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Kielce zamierzają starać się o dofinansowanie do zakupu dwudziestu sześciu elektrycznych autobusów oraz stacji ich ładowania. Te zostałyby zamontowane na terenie Dworca Autobusowego przy ulicy Czarnowskiej. Pojazdy miałyby pojawić się w mieście w 2025 roku.

– Kilka dni temu pojawiła się bardzo atrakcyjna okazja w postaci nowego programu Zielony Transport Publiczny, w którym takie miasta jak Kielce mogą uzyskać sto procent dofinansowania na zakup taboru zeroemisyjnego. To okazja, z której musimy skorzystać – informuje wiceprezydent Agata Wojda.

W ramach inicjatywy miasto chciałoby zakupić 26 elektrycznych autobusów.

– Chcemy też, by w ramach programu w mieście pojawiły się ładowarki. Na ich zakup możemy otrzymać 50 procent dofinansowania. Zostałyby one zlokalizowane na parkingu Dworca Autobusowego. Jednak baza transportowa dla pojazdów byłaby w innym miejscu – tłumaczy Wojda.

Nabór rusza 17 kwietnia.

– Czasu jest niewiele. Zwróciliśmy się więc do przewodniczącego rady miasta, Jarosława Karysia, o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia w tej sprawie w przyszłym tygodniu. Mamy nadzieję, że możemy liczyć na przychylność radnych – zaznacza wiceprezydent.

Projekt opiewa na kwotę 85 milionów złotych.

– Autobusy miałyby obsługiwać linie, na które aktualnie ogłoszony jest przetarg. Obecne pojazdy są już wiekowe i zostaną wystawione na sprzedaż. Rzeczoznawca oszacował ich wartość na około trzysta tysięcy złotych za sztukę. Za dwa lata ta kwota będzie jednak na pewno niższa – mówi Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, elektryczne pojazdy wyjadą na kieleckie ulice w 2025 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO