Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Starachowice będą świętować 400-lecie

środa, 07 czerwca 2023 09:49 / Autor: Weronika Karyś
Starachowice będą świętować 400-lecie
Starachowice będą świętować 400-lecie
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Starachowice przygotowują się do świętowania 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika, będącego kolebką miasta nad Kamienną. Liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, publikacje naukowe, koncerty oraz inscenizacje historyczne będą przypominać o niezwykłym jubileuszu. Obchody rozpoczną się już we wrześniu i potrwają aż rok.

Historia Starachowic rozpoczęła się czterysta lat temu. Przywilej rozpoczynający symbolicznie historię Wierzbnika i Starachowic został wydany przez króla Zygmunta III Wazę w dniu 16 stycznia 1624 roku. Jedenaście lat później lokację, czyli osadzenie miasta potwierdził Władysław IV. Tak właśnie rozpoczęła się historia Starachowic i Wierzbnika, których wspólne i nierozerwalne dzieje nadały tożsamość grodu nad rzeką Kamienną.

- 400 lat od nadania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika to niezwykła data dla mieszkańców naszego miasta, ale również okazja do wielkiego świętowania w Starachowicach. To święto będzie trwało u nas cały rok, aż do września 2024 roku. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców, organizacje, instytucje oraz lokalnych przedsiębiorców do włączenia się w nasze jubileuszowe obchody. Chcemy, aby przez ten czas w każdym miesiącu nie brakowało imprez i wydarzeń, które będą przypominać wszystkim o jubileuszu – mówi prezydent Starachowic, Marek Materek.

Władze miasta, przy współpracy z licznymi instytucjami oraz organizacjami, zaplanowali program obchodów 400-lecia miasta w taki sposób, aby nie skupiać się na jednej dacie. Starachowiczanie będą mieli więc okazję do świętowania historii i  tradycji naszego miasta przez dwanaście miesięcy. Jubileuszowa celebracja rozpocznie się podczas tegorocznych Dni Starachowic, które odbędą się w pierwszy weekend września. Obchody potrwają do września przyszłego roku.

- W  każdym z dwunastu miesięcy od września do września zorganizujemy wspólnie z mieszkańcami co najmniej dwa główne wydarzenia. Niektóre z efektów obchodów rocznicy będziemy mogli zaobserwować jeszcze później. Wiąże się to głównie z planowanymi wydawnictwami – zapewnia koordynator obchodów, Małgorzata Zatorska.

- Obchody potrwają więc tak naprawdę znacznie dłużej. Powstanie słownik biograficzny Starachowic, historyczny album fotograficzny oraz Monografia Starachowic, która będzie pierwszym takim opracowaniem naukowym – dodaje prezydent Materek.

Symbolem łączącym wszystkie wydarzenia jest logotyp zaprojektowany i wykonany przez starachowickiego artystę Marcina Bondarowicza.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO