Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Dla ciała i dla ducha. Leśna Apteka w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach

poniedziałek, 30 września 2019 15:44 / Autor: Beata Kwieczko
Dla ciała i dla ducha. Leśna Apteka w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach
Dla ciała i dla ducha. Leśna Apteka w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W ostatnią niedzielę września w Pustelni Złotego Lasu w Rytwiananch odbył się całodniowy kiermasz i piknik rodzinny Leśna Apteka. Podczas wydarzenia propagowany był zdrowy styl życia, a uczestnicy mogli nabyć miody, zioła i ekologiczne produkty.

Miejsce, w którym zorganizowany został kiermasz, jest wyjątkowe. - To perła baroku z XVII wieku, duma naszej gminy i całego regionu - mówi  Lidia Albiniak, historyk i miłośniczka Złotego Lasu w Rytwianach. - Leśna Apteka to impreza mająca na celu rozpropagowanie działalności pustelników, którzy przebywali tu przed wiekami, zajmowali się zielarstwem, leczyli ziołami i hodowali je. Dlatego też zaprosiliśmy do udziału tych, którzy zajmują sie zielarstwem. Oprócz ziół można nabyć tu też zdrową żywność, miody świętokrzyskie, śliwki szydłowskie i sery - wylicza.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Pustelni Złotego Lasu, a promowała je Fundacja Piękne Strony Życia, która również organizowała spotkania w Kielcach. - To miejsce mnie oczarowało od momentu, kiedy przyjechałam tu po raz pierwszy. Wysiadłam z samochodu i usłyszałam ciszę. Klasztor pokamedulski i otaczające budynki maja taką historię, w której człowiek sie zatapia, przenosi w inną rzeczywistość, odrywa sie od codziennych problemów i przyjeżdża na łono natury, gdzie spędza wolny czas. A ponieważ Leśna Apteka jest bliska naszym działaniom fundacyjnym, bo promujemy holistyczne spojrzenie na życie, więc uważam, że jest to wspaniałe miejsce, żeby tu przyjechać i tej równowagi duchowej poszukać. Dziś jest czas, w którym modlimy się, świętujemy i radujemy, dlatego nasza fundacja się włączyła mocno w te działania - tłumaczy Beata Tokarska Wójcik, prezes Fundacji.

Ksiądz Wiesław Kowalewski, dyrektor Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, podkreśla, że takie wydarzenia jak Leśna Apteka mają na celu promocję miejscowości. - Pustelnia kojarzy się wszystkim z ciszą, odosobnieniem, samotnością i taką powinna być, a kiedy dzieje się coś takiego jak dziś, to zaprzecza to idei pustelni. Na szczęście takie dni są tylko trzy w roku. Po to jest głośno, żeby później mogło być cicho. Robimy hałaśliwe i głośne wydarzenia, żeby przyjechali do nas turyści, zachwycili się tym miejscem i wrócili tu później w innym charakterze, bo we współczesnym świecie bardzo wielu ludzi jest rozdartych. Tutaj maja możliwość poszukać Pana Boga, pokontemplować Go i poukładać swoje życie - mówi ks. Kowalewski.

Kolejne "głośne" wydarzenia zaplanowano na pierwsze dni maja, 15 sierpnia i wrzesień przyszłego roku. Więcej turystów przyjedzie też 11 listopada, kiedy odbędzie sie Festiwal Pieśni Patriotycznych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO