REGION
Świętujemy Międzynarodowy Dzień Języków Migowych
23 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języków Migowych. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu zwiększenia świadomości znaczenia języka migowego dla pełnej realizacji praw człowieka osób niesłyszących.
Według Światowej Federacji Osób Głuchych na świecie żyje około 72 miliony, z czego prawie 80 procent mieszka w krajach rozwijających się. Łącznie używają ponad 300 rożnych języków migowych. Jednym z nich jest Polski Język Migowy.
– Język ten rządzi się swoimi prawami i zasadami. Dużo informacji jest przekazywanych za pomocą mimiki i ekspresji. Jest to język wizualno-przestrzenny – mówi Marcin Przywara, biegły tłumacz i wykładowca Polskiego Języka Migowego.
Bardzo często ludzie słyszący myślą, że z kimś, kto jest głuchy, można porozumieć się za pomocą kartki i długopisu, ale to nie zawsze jest możliwe.
– Osoba głucha nie jest w stanie wyrazić swoich emocji i pełnego przekazu za pomocą kartki i długopisu. Nie wystarczą one np. do tego, żeby przeprowadzić wywiad z pacjentem w przychodni. Krótki komunikat może być zrozumiały, ale dłuższy dialog będzie stanowił problem – tłumaczy Marcin Przywara.
Pierwszy Międzynarodowy Dzień Języków Migowych był obchodzony w 2018 roku pod hasłem "Z językiem migowym, każdy jest włączony!".
Poniżej alfabet PJM: