Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Pomagają bezdomnym. Dziś świętowali swój jubileusz

wtorek, 23 czerwca 2020 10:27 / Autor: Michał Łosiak
[FOTO] Pomagają bezdomnym. Dziś świętowali swój jubileusz
[FOTO] Pomagają bezdomnym. Dziś świętowali swój jubileusz
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Jubileusz 35-lecia istnienia obchodzi w tym roku Koło Kieleckie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Kielcach. Centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta w kieleckiej katedrze.

Mszy przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, a koncelebrowali ją: dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej ks. Stanisław Słowik oraz wicedyrektor ks. Krzysztof Banasik. W swojej homilii pasterz naszej diecezji zwrócił uwagę na to, co powinno być najważniejsze w dziele pomocy bliźnim.

– Ufam, ża dla Towarzystwa im. św. Brata Alberta w Kielcach programem pozostaną słowa Pana Jezusa z Góry Błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Jeśli jest jednak jakikolwiek komentarz do tych słów, to dał go przed laty kardynał Karol Wojtyła wyjaśniając, jak chrześcijanin powinien wyrażać swoją wiarę. „Trzeba świadczyć swoim człowieczeństwem, trzeba świadczyć sobą i tutaj brat Albert jest wzorem nieporównanym. On przecież nie miał żadnych środków, ślubował najsurowsze ubóstwo, nie dysponował żadnymi funduszami i gotowymi instrukcjami, tylko postanowił dawać siebie” – mówił biskup kielecki.

Posłuchaj całej homiliii:

Zebranie założycielskie Towarzystwa odbyło się 13 lipca 1985 roku. Od tego czasu jego działalność nieustannie się rozwijała. Organizacja prowadzi obecnie m.in. schronisko dla mężczyzn w Kielcach oraz Dom Samotnej Matki i Ofiar Przemocy w Wiernej Rzece, a także noclegownie i mieszkania wspierane. – Te działania się sprawdzają. Schronisko dla mężczyzn było pierwszą tego typu placówką na terenie miasta. To było dość trudne wyzwanie, ale konieczne w tamtym czasie – mówi ks. Stanisław Słowik.

W schronisku pracuje Małgorzata Sadoska, zastępca kierownika Towarzystwa. – Jest sens w tej pomocy, ponieważ nie możemy zostawić człowieka potrzebującego samemu sobie. Trzeba pomagać ludziom słabszym i gdybyśmy kierowali się tą zasadą, nie byłoby tylu nieszczęść – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO