Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Pożegnaliśmy siostrę Imeldę Grodecką

piątek, 26 czerwca 2020 14:13 / Autor: Michał Łosiak
Pożegnaliśmy siostrę Imeldę Grodecką
Pożegnaliśmy siostrę Imeldę Grodecką
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W kieleckiej katedrze wierni pożegnali siostrę Imeldę Ludmiłę Grodecką – nazaretankę, działaczkę podziemia niepodległościowego i wychowawcę. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Siostra Imelda urodziła się 12 marca 1920 roku w Opocznie. Do Zgromadzenia wstąpiła w Kielcach 20 sierpnia 1944 roku. Nowicjat rozpoczęła w Ostrzeszowie we wrześniu 1945 roku Pierwszą profesję zakonną siostra Imelda złożyła 1947 roku., a wieczystą w 1953 roku.                                                            

Po odbyciu formacji podstawowej podjęła pracę z dziewczętami jako wychowawczyni w internatach Zgromadzenia: w Rabce, w Częstochowie i Krakowie, gdzie ukończyła Wyższy Instytut Katechetyczny. W 1958 roku siostra Imelda wróciła do Kielc jako wychowawczyni internatu przy Szkole Królowej Jadwigi. Później była zatrudniona jako katechetka w parafii św. Wojciecha i przez wiele lat pracowała w biurze kieleckiej Kurii Diecezjalnej.

Była autorką kilku tomików wierszy. Za swą patriotyczną działalność w czasie wojny w „Szarych Szeregach” i Armii Krajowej otrzymała wysokie odznaczenia oraz oficerskie stopnie: podporucznika  i porucznika.

Siostra Imelda zmarła 21 czerwca w wieku stu lat.

SiostraImelda

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO