Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Polska jest dziedzictwem wszystkich

niedziela, 11 listopada 2018 15:23 / Autor: Michał Łosiak
Biskup Jan Piotrowski: Polska jest dziedzictwem wszystkich
Biskup Jan Piotrowski: Polska jest dziedzictwem wszystkich
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Uroczystą Mszą Świętą w kieleckiej Katedrze zainaugurowano setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najświętszą Ofiarę odprawił biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki.

Podczas procesji wejścia w murach katedralnych zabrzmiała Bogurodzica, jeden z najstarszych, nieoficjalnym hymnów naszego kraju. W swojej homilii, biskup kielecki przypomniał burzliwe dzieje Polski i dokonania wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do umacniania narodowej tożsamości. – Kiedy w 966 roku wraz z Chrztem Mieszka I rodziła się piastowska Polska, a z czasem jego syn Bolesław został koronowany na króla Polski, zapowiadała się piękna przyszłość dla coraz mocniejszego i większego państwa. Biskupstwo poznańskie powstałe w X. wieku i kolejne powstałe w roku 1000 znaczyły polską ziemię. Pisały jej historię Bożym prawem i głoszeniem Ewangelii – przypominał biskup Jan Piotrowski. – Nadszedł jednak czas dziejowej niezgody, niesprawiedliwości społecznej, prywaty, zdrad i rozbiorów, a podjęte reformy w XVIII. wieku nie były już owocne. Popatrzcie, nie zawiodła matka ziemia, nie zawiodła przyroda, nie zawiodły dobra naturalne, ale zawiódł człowiek. Pełen pychy i zarozumiałości, któremu obca stała się pokora i duch pojednania, a nadzieja na lepsze jutro nie przekraczała już horyzontu ludzkich oczekiwań – mówił o ciężkim okresie zaborów biskup kielecki.

– Sto lat temu wszyscy byli ważni: ojcowie niepodległości i chłop dający żołnierzom worek ziemniaków, modlący się za powodzenie ojczyzny kapłan i żołnierz walczący na froncie, polska matka i ojciec, robotnik i nauczyciel. Wywalczona sto lat temu niepodległość nie była niczyją własnością, ale dobrem wszystkich Polaków. Dziś jest ona dziedzictwem wszystkich, bez wyjątku – dodał.

Na zakończenie Eucharystii wierni odśpiewali hymn Boże, coś Polskę i udali się przed Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie uroczyście wykonano Hymn Polski.

Cała homilia biskupa Jana Piotrowskiego:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO