KOŚCIÓŁ
Chrześcijanie najbardziej prześladowaną religią świata. Konferencja w Targach Kielce
– Ponad 245 milionów chrześcijan jest prześladowanych w około 70 krajach świata – mówił w trakcie konferencji „Religia (nie)prześladowana” Maciej Maliszak z organizacji Open Doors. W trakcie spotkania przedstawiciele różnych religii przybliżyli także problem prześladowań, na jakie narażeni są wyznawcy judaizmu i islamu we współczesnym świecie.
Światowy Indeks Prześladowań opublikowany przez organizację Open Doors podaje zatrważające dane, które mówią, że w 50 krajach, jakie znalazły się wśród najbardziej nietolerancyjnych wobec wyznawców Chrystusa, żyje ponad 650 milionów chrześcijan. – Prześladowania wynikają zarówno z fundamentalizmu religijnego, jak i funkcjonowania reżimów totalitarnych, a chociażby w Meksyku czy Kolumbii ich źródłem są grupy przestępcze. Kolejną przyczyną jest agresywna i laicka ideologia, odrzucająca prawo naturalne, która każdego stojącego przy absolutnych prawach moralnych uważa za człowieka niebezpiecznego. Prześladowania niestety rosną i możemy powiedzieć, że z roku na rok jest coraz gorzej – mówił Maciej Maliszak, który w trakcie konferencji reprezentował chrześcijaństwo. W najtragiczniejszej sytuacji wyznawcy Chrystusa są w Korei Północnej, Afganistanie, Somalii, Libii i Pakistanie. Światowy Indeks Prześladowań 2019: https://www.opendoors.pl/przesladowania-chrzescijan/swiatowy-indeks-przesladowan
O prześladowaniach wyznawców judaizmu mówił Konstanty Gebert. – Rozmawiamy parę miesięcy po tym, jak w synagodze w Pittsburghu zastrzelono 11 osób podczas modlitwy, a w Europie zachodniej żydowskie miejsce kultu można rozpoznać po tym, że stoi przed nim samochód służb zabezpieczający wiernych. Wszyscy więc mamy podstawy, żeby czuć się zagrożeni – zauważył Gebert.
Islam reprezentował podczas konferencji Andrzej Saramowicz. – Prześladowanie muzułmanów datuje się od pierwszego dnia istnienia islamu. Obecnie najbardziej drastyczne jego przykłady mamy w Indiach, Birmie i w Chinach – informuje prelegent.
Debatę zorganizowało Centrum Duszpasterskie Wesoła54, a rozmowę poprowadził ksiądz Rafał Dudała, rektor kościoła św. Jana Pawła II w Kielcach. – Jej temat był wynikiem obserwacji rzeczywistości świata, w której religia z jednej strony jawi się jako przestrzeń przeżywająca deficyt wolności, a z drugiej zadajemy sobie pytanie o jej rolę w świecie – tłumaczy ksiądz Dudała.
Po konferencji, jej uczestnicy mogli obejrzeć spektakl „W imię…” Chrześcijańskiego Teatru Tańca.
https://www.emkielce.pl/kosciol/chrzescijanie-najbardziej-przesladowana-religia-swiata-konferencja-w-targach-kielce#sigProGalleria6b3752d460