Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Cisza w muzyce i życiu. Wykład benedyktyna z Rzymu

czwartek, 30 sierpnia 2018 14:46 / Autor: Michał Łosiak
Cisza w muzyce i życiu. Wykład benedyktyna z Rzymu
Cisza w muzyce i życiu. Wykład benedyktyna z Rzymu
Michał Łosiak
Michał Łosiak

3 września o godzinie 19 w salce przy Kościele Akademickim pw. św. Jana Pawła II w Kielcach odbędzie się wykład ojca Bernarda Sawickiego pt. „Cisza i milczenie w muzyce, w śpiewie gregoriańskim, w modlitwie, w życiu”.

Ojciec Bernard Sawicki to teolog, filozof i muzyk. Pracuje, jako wykładowca, na Uniwersytecie św. Anzelma w Rzymie. Kieruje tam Instytutem Monastycznym. Zanim wstąpił do benedyktynów skończył Akademię Muzyczną w Warszawie jako pianista. Jest mnichem z Tyńca, gdzie był opatem. – Jego wielokierunkowe zainteresowania i formacja sprawiają, że jest autorem ciekawych i oryginalnych prac o chorale gregoriańskim, ale także o duchowości benedyktyńskiej – tłumaczy siostra Hanna Szmigielska, benedyktynka i założycielka Scholi Cantorum Kielcensis, która organizuje wykład.

Prelekcja będzie rodzajem mini-rekolecji.  – Obecna duchowość jest niezwykle dynamiczna, w której bardzo dużo się dzieje i czasami brakuje przestrzeni ciszy i milczenia, a chorał gregoriański i każda wielka muzyka właśnie z niej wyrasta. Temat wydaje się niezwykle potrzebny nie tylko dla ludzi wykonujących chorał, ale dla wszystkich. W życiu duchowym najważniejsze rzeczy dzieją się w ciszy, w głębi serca, gdzie spotykamy Boga i z nim przebywamy. Chodzi o to, żeby dotrzeć do tej sfery w sobie. Wykład stanowi okazję do zatrzymania się i odkrycia sensu wszelkich działań, nie tylko artystycznych, ale także zawodowych i osobistych – dodaje siostra Hanna Szmigielska.

Po wykładzie będzie możliwość zadawania pytań. Wstęp jest wolny i bezpłatny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO