Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] W Kielcach rozstrzygnięto konkurs „Mój Szkolny Kolega z Misji”

środa, 21 maja 2025 14:44 / Autor: Michał Kita
[FOTO] W Kielcach rozstrzygnięto konkurs „Mój Szkolny Kolega z Misji”
[FOTO] W Kielcach rozstrzygnięto konkurs „Mój Szkolny Kolega z Misji”
Michał Kita
Michał Kita

Ponad 180 laureatów z całej Polski wzięło udział w gali ogólnopolskiego konkursu „Mój Szkolny Kolega z Misji”. Uroczystość podsumowująca jubileuszową XXV edycję konkursu odbyła się w środę, 21 maja, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Wydarzenie poprzedziła Msza Święta w kieleckiej katedrze pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

– Moi drodzy, jesteście uczestnikami tego konkursu tylko dlatego, że z głoszenia Ewangelii wszystkim ludom i narodom narodziła się wspólnota Kościoła. I może dodam, że na Ziemi Świętokrzyskiej Ewangelia dotarła już dawno – chrzest pierwszych chrześcijan w Wiślicy miał miejsce w 880 roku. Wspólnota Kościoła jest zawsze wspólnotą dynamiczną, bo stanowi wspólnotę świadków Jezusa Chrystusa aż po krańce ziemi. Niezmiennie, w każdej epoce dziejów Kościoła, łaska chrztu świętego czyni nas uczniami i misjonarzami, a wiara – jak uczył św. Jan Paweł II – umacnia się wtedy, kiedy jest przekazywana. Dlatego rozumiemy, że od 25 lat celem konkursu jest rozbudzanie wśród uczniów szkół podstawowych zainteresowania pracą misyjną podejmowaną przez polskich misjonarzy i misjonarki na wszystkich kontynentach świata – powiedział pasterz diecezji kieleckiej.

Posłuchaj homilii: 

Jubileuszowa edycja konkursu była wyjątkowa pod względem liczby uczestników. 

– To wydarzenie zrzesza wszystkich, którzy pragną wspierać dzieło misyjne Kościoła. Jak co roku, także i tym razem konkurs przebiegał w czterech kategoriach: literackiej, muzycznej, charytatywnej oraz plastycznej. Dodatkowo, podobnie jak w poprzednich latach, nauczyciele mogli zgłaszać konspekty lekcyjne. W XXV edycji konkursu „Mój Szkolny Kolega z Misji” wzięło udział 300 szkół, 900 nauczycieli i około 4000 uczniów. Wszystkim, którzy zaangażowali się w to dzieło, jesteśmy bardzo wdzięczni za kolejną cegiełkę budującą wielki gmach współpracy misyjnej – mówi ks. Michał Kacprzyk, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Jedną z laureatek konkursu była Kinga Margielewicz ze Szkoły Podstawowej w Lipsku (woj. podlaskie), która zajęła pierwsze miejsce w kategorii plastycznej.

– Do udziału w konkursie zainspirowała mnie katechetka. W swojej pracy plastycznej, zatytułowanej „Mój przyjaciel z misji”, przedstawiłam nasz kościół parafialny, Afrykę oraz symboliczne chmury – jako znak wsparcia misji dla dzieci z biedniejszych krajów. W pracy znalazło się też nawiązanie do 25-lecia konkursu – podkreśla.

Tata Kingi, pan Tomasz, zaznacza, że wartości misyjne są dla niego i całej rodziny szczególnie bliskie.

Kategorie konkursu (literacka, plastyczna, muzyczna i charytatywna) pozwalają uczniom na swobodne wyrażenie talentów i inwencji twórczej.

Konkurs „Mój Szkolny Kolega z Misji” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, którzy mogą brać udział we wszystkich czterech kategoriach. Dzięki temu uczestnicy mają możliwość zaprezentowania swoich zdolności i twórczych pomysłów.

W kategorii charytatywnej uczniowie przez cały rok organizowali różnego rodzaju akcje i wydarzenia mające na celu zainteresowanie społeczności szkolnej i lokalnej tematyką misyjną oraz pozyskiwanie środków na pomoc misjonarzom. W tegorocznej edycji udało się zebrać 40 tysięcy złotych, które Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przeznaczy na budowę sali lekcyjnej w Zespole Szkół św. Franciszka z Asyżu w Ntoum w Gabonie.

Jubileuszowa XXV edycja konkursu rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku i przebiegała pod hasłem: „25 lat pomagamy rówieśnikom na misjach”.

Modlitwy
Wesprzyj nas!
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO