Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Historyczna Msza Święta z udziałem głów państw

sobota, 23 marca 2019 12:41 / Autor: Michał Łosiak
Historyczna Msza Święta z udziałem głów państw
Historyczna Msza Święta z udziałem głów państw
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Naród polski i węgierski łączy ścisła, głęboka i wzajemnie się wspierająca przyjaźń w każdej dziedzinie życia – tłumaczył w swojej homilii podczas uroczystej Mszy Świętej z okazji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej biskup Andras Veres, przewodniczący Episkopatu Węgier. Najświętszej Ofierze przewodniczył biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki, a udział w niej wzięły pary prezydenckie obu krajów.

Eucharystia rozpoczęła się o godzinie 11. Wszystkich zgromadzonych w Bazylice Katedralnej powitał biskup Jan Piotrowski. – Mury tej dostojnej Katedry kieleckiej były świadkiem wielu wiekopomnych wydarzeń. Dziś w jej historię wpisuje się obecność prezydentów Polski i Wegier wraz z małżonkami, których serdecznie witam i pozdrawiam. Jednocześnie życzę, aby obchodzone w Kielcach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej były owocne dla obojga narodów – mówił pasterz naszej diecezji.

Msza Święta sprawowana była w trzech językach: łacińskim, polskim i węgierskim. Homilię w swoim ojczystym języku wygłosił biskup Andras Veres. Przypomniał w niej jakie znaczenie ma przyjaźń w Piśmie Świętym. Nawiązał także do relacji jakie łączyły Polskę i Węgry w dziejach. – Z wielką radością i dziękczynieniem możemy świętować tysiąclecie przyjaźni naszych narodów. Ponieważ tysiąc lat naród polski i węgierski łączy ścisła, głęboka i wzajemnie się wspierająca przyjaźń w każdej dziedzinie życia. Formowanie naszych państw odbywało się przez te same dziesięciolecia przełomu X i XI wieku. Święty Wojciech powiązany z założeniem miasta Kielce, jest otoczony przez Węgrów wielkim szacunkiem religijnym, ponieważ został ochrzczony przez pierwszego króla Wegier św. Stefana. Jednocześnie niezliczeni święci i władcy łączą nasze narody na przestrzeni wieków. Wspomnę tylko dwa przykłady: św. Kingę i św. Jadwigę. Na przemówieniu otwierającym kanonizację św. Jadwigi papież św. Jan Paweł II stwierdził, że była ona opiekunką Polski, Litwy, Rusi i Węgier – zauważył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Posłuchaj całej homilii (czytał Piotr Zawadzki):

Na zakończenie Eucharystii wszyscy zaśpiewali pieśń “My chcemy Boga”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO