Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Ksiądz Stanisław Słowik: Rodzinne domy pomocy i mieszkania wspierane, to propozycja dla seniorów

czwartek, 09 grudnia 2021 10:11 / Autor: Katarzyna Bernat
Ksiądz Stanisław Słowik: Rodzinne domy pomocy i mieszkania wspierane, to propozycja dla seniorów
Ksiądz Stanisław Słowik: Rodzinne domy pomocy i mieszkania wspierane, to propozycja dla seniorów
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z ks. dr Stanisławem Słowikiem, dyrektorem Caritas Diecezji Kieleckiej.

Czym są Rodzinne Domy Pomocy?

Rodzina przyjmuje pod swój dach od 3 do 8 osób starszych i niepełnosprawnych, którymi trzeba się opiekować całodobowo. W tych domach otrzymują wsparcie i zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych. Wszystko odbywa się w warunkach domowych i rodzinnych. Niestety dość trudno znaleźć rodzinę, która do swoich domowników doprasza osoby starsze lub niepełnosprawne. Takich domów jest niewiele. Dotychczas około dwudziestu w skali kraju.

Jak można założyć Rodzinny Dom Pomocy i jak można się do niego dostać?

Są dwie możliwości. Pierwsza prostsza, na przykład małżeństwo (mogą być też dwie inne osoby, na przykład matka z córką) zgłasza się do gminy i zawierają porozumienie, że decydują się założyć rodzinny dom pomocy. Druga bardziej skomplikowana - małżeństwo decydujące się na prowadzenie domu, organizacja pozarządowa np. Caritas, która bierze na siebie zabezpieczenie kosztów na rozpoczęcie przedsięwzięcia i gmina, z którą trzeba zawrzeć porozumienie.

Inną ofertą dla seniorów są mieszkania wspierane.

Jest to mieszkanie, do którego dodajemy formę wsparcia adekwatną dla potrzeb osoby, którą do tego mieszkania kierujemy. Zależnie od potrzeb staramy się kierować tam specjalistów, którzy będą im pomagali. Chętnych na tego typu rozwiązania jest dość dużo. Uruchamiając kolejne mieszkania widzimy, że po kilku tygodniach te zasoby się wyczerpują.

Jakie są formy wsparcia?

Najczęstszą usługą wspomagającą jest sprzątanie korytarza, łazienki, części wspólnych, pomoc w robieniu zakupów. Dajemy dowolność w organizowaniu posiłków, można korzystać z przygotowanych lub samemu je przygotować. Zdarza się, że przyjmujemy do mieszkań wspieranych osoby, które są na tyle ograniczone w swojej samodzielności, że potrzebują pomocy w położeniu się do łóżka, wykonaniu toalety, ubraniu się. Tutaj wchodzi też zakres usług opiekuńczych.

Jak można skorzystać z tej oferty?

Najprościej zwrócić się do Caritas. Mieszkania wspierane prowadzimy w dwunastu lokalizacjach. Lokali jest ponad 100. Są one m.in.: w Proszowicach, Wiśniówce, Piekoszowie, Stopnicy, Czyżowicach, Gorzkowie. Oferta jest zindywidualizowana i dostosowana do potrzeb beneficjentów, oczywiście zgodnie z możliwościami danej lokalizacji.

Kielecka Caritas realizuje ponad 20 form wsparcia seniorów.

Duży obszar pomocy stanowią usługi opiekuńcze, asystenckie, rehabilitacyjne i pielęgniarskie realizowane w miejscu zamieszkania. Na terenie województwa świętokrzyskiego w granicach diecezji kieleckiej około 400 osób korzysta z tego typu pomocy. Ponadto oferujemy poradnictwo i pomoc prawną, psychologiczną i psychiatryczną.

Dziękuję za rozmowę.

Katarzyna Bernat

Posłuchaj całej rozmowy:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO