Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Ksiądz Wojciech Skorupa, misjonarz w Kazachstanie, dziękuje darczyńcom z diecezji kieleckiej

poniedziałek, 25 października 2021 13:46 / Autor: Wojciech Dudkowski
Ksiądz Wojciech Skorupa, misjonarz w Kazachstanie, dziękuje darczyńcom z diecezji kieleckiej
Ksiądz Wojciech Skorupa, misjonarz w Kazachstanie, dziękuje darczyńcom z diecezji kieleckiej
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

W Kościele katolickim trwa Tydzień Misyjny. Jego istotą jest uświadomienie wszystkim wiernym, że na mocy Chrztu Świętego są misjonarzami. To także okazja do wsparcia tych, którzy wyruszają do dalekich krajów, by głosić Ewangelię i pomagać miejscowej ludności. Wyrazy wdzięczności dla wiernych diecezji kieleckiej przekazał ks. Wojciech Skorupa, posługujący w Kazachstanie. Podzielił się także swoimi wspomnieniami z ostatnich miesięcy. Zapraszamy do lektury.

„Pragnę serdecznie podziękować wszystkim dobroczyńcom z mojej kieleckiej diecezji za pomoc w zakupie samochodu marki Nissan Qashqai. Choć w Kazachstanie jestem od zaledwie kilku miesięcy, to noszę w pamięci mój poprzedni ośmioletni czas posługi w Kokczetawie i wiem, że będzie on służył nie tylko w dojazdach do kaplic dojazdowych należących do naszej wspólnoty parafialnej: Simfiropol oddalony od Kokczetawy o 45km, Salmałkol oddalony o 90 km i Nikolskoje o 150 km., ale też całej katolickiej wspólnocie w parafii Kokczetawa", pisze do wiernych naszej diecezji ks. Wojciech  Skorupa.

"Przy naszej parafii posługują cztery siostry zakonne ze Zgromadzenia Wspólnoty Błogosławieństw. Mimo sytuacji pandemicznej staramy się wspólnie pracować z dziećmi i młodzieżą, nie tylko przygotowując ich do sakramentów świętych, ale już teraz myślimy o organizacji wakacji i ferii dla dzieci i młodzieży, a to jest związane z koniecznością przemierzania setki kilometrów. Na najważniejsze święta nasza grupa teatralna przygotowuje spektakle o charakterze religijnym. Organizujemy koncerty muzyczne. Nasi parafianie regularnie uczestniczą w nieustannej adoracji eucharystycznej w kościele katedralnym w Astanie. Młodzież corocznie wyjeżdża na spotkania organizowane w Oziornym - Narodowym Sanktuarium Kazachstanu. Staram się organizować także zajęcia sportowe dla młodszego pokolenia naszych parafian.

Nasza działalność duszpasterska związana jest nierozłącznie z podróżowaniem po bardzo trudnych drogach, jak mawiają miejscowi Kazachowie: „U nas drogi są jak wiatr – nie widzisz a czujesz jak jedziesz”. Najbliższe parafie oddalone są od Kokczetawy o dziesiątki i setki kilometrów. Dlatego też posiadanie własnych środków transportu jest nieocenionym skarbem.

Nasza parafia nie jest tak liczna, można powiedzieć, że taka ewangeliczna mała trzódka a prócz tego większość parafian żyje skromnie. Jesteśmy zdani na pomoc z zewnątrz i bardzo cenimy sobie wspaniałomyślność wszystkich, którzy składali ofiary z przeznaczeniem na zakup samochodu w Kazachstanie do pracy pastoralnej.

W imieniu własnym i całej wspólnoty parafialnej pragnę powiedzieć Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom i organizacji MIVA Polska, dzięki którym mogliśmy zakupić samochód tak konieczny do pracy duszpasterskiej", dodaje ks. Wojciech  Skorupa.

Serdecznie zachęcamy do wspierania misji i misjonarzy modlitwą oraz ofiarami. Można je przesyłać na konto Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej:

40 1240 1372 1111 0010 6117 7623

Kuria Diecezjalna 25-025 Kielce, ul. Jana Pawła II 3

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO