Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Wyjątkowy koncert w Wiślicy. Zabrzmi słynny Graduał

poniedziałek, 24 września 2018 10:18 / Autor: Michał Łosiak
Wyjątkowy koncert w Wiślicy. Zabrzmi słynny Graduał
Wyjątkowy koncert w Wiślicy. Zabrzmi słynny Graduał
Michał Łosiak
Michał Łosiak

30 września o godzinie 18 w Kolegiacie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wiślicy wystąpi Schola Cantorum Kielcensis. Zaprezentuje ona m.in. fragmenty średniowiecznego Graduału Wiślickiego.

Podczas koncertu dedykowanego Madonnie Łokietkowej, której figura znajduje się w wiślickiej świątyni, kielecka schola wykona śpiew gregoriański i cerkiewny. Będziemy mogli usłyszeć również fragmenty Laudario di Cortona, czyli zbioru pieśni religijnych w języku włoskim odnoszących się do życia Chrystusa oraz Świętych Pańskich i polifonii średniowiecznych. Publiczność wysłucha także improwizacji na cytrach i skrzypcach.

W tym szczególnym miejscu zeprezentowane zostaną ponadto fragmenty Graduału Wiślickiego. To dzieło wyjątkowe, ponieważ jest najstarszym graduałem diecezjalnym na ziemiach polskich. Powstało najprawdopodobniej w katedrze krakowskiej na przełomie XIII i XIV wieki. Następnie, zostało przekazane do Wiślicy. Mogło to mieć miejsce w czasach króla Kazimierza Wielkiego, czyli około roku 1350. Obecnie przechowywane jest w bibliotece kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego. – Dzięki kompetencji jednej osób ze scholi mogliśmy odczytać i spisać graduał w bardziej przystępnej notacji. W średniowieczu, w różnych ośrodkach liturgicznych tworzono różne graduały. My mamy ten wiślicki, będący niezwykle cennym rękopisem. Co ciekawe, zapis nie jest precyzyjny, jak nasze współczesne, w związku z czym istnieją różne możliwości interpretacji – mówi siostra Hanna Szmigielska,  benedyktynka i założycielka Scholi Cantorum Kielcensis.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO