Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

Filharmonia Świętokrzyska rozpoczyna sezon zimowy. Będzie bardzo ciekawie

wtorek, 07 stycznia 2020 14:44 / Autor: Beata Kwieczko
Filharmonia Świętokrzyska rozpoczyna sezon zimowy. Będzie bardzo ciekawie
Filharmonia Świętokrzyska rozpoczyna sezon zimowy. Będzie bardzo ciekawie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Koncertem karnawałowym "Nie tylko walc..." rozpocznie sezon zimowy Filharmonia Świętokrzyska. W repertuarze na pierwszy kwartał 2020 roku znalazło się ponad dwadzieścia wydarzeń,  wśród nich koncerty symfoniczne, kameralne, familijne, a także wieczory filmowe, operowe i spotkanie autorskie z Janem Nowickim.

Na najbliższe miesiące zaplanowanych zostało dwanaście koncertów symfonicznych, trzy kameralne i familijne oraz  jeden wieczór filmowy, operowy, baletowy, autorski i wystawa.

- Proponujemy wiele wydarzeń karnawałowych, lekkich, ale będzie to przekładaniec z typową działalnością filharmoniczną. Przygotowaliśmy ponad dwadzieścia różnych koncertów, między innymi karnawałowe z muzyką południowoamerykańską i z typowymi wiedeńskimi propozycjami, ale też znane piosenki w okolicach Walentynek poświęcone Wojciechowi Młynarskiemu i przypomnienie różnych wykonawców przez Danutę Błażejczyk. Będą też poważne przedsięwzięcia, takie jak zaproszenie Antoniego Wita, mistrza batuty i wieloletniego dyrektora Filharmonii Narodowej i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i wieczór Adama Sztaby inspirowany muzyką filmową, rockową, jazzem i folklorem podhalańskim. Nie zabraknie też znanych przedstawień operowo-baletowych, jak Coppelia Delibes i Cyganeria Pucciniego i koncertów edukacyjnych i ciekawie zapowiadających się koncertów kameralnych "Scena dla Muzyki Polskiej" ze świetnymi wykonawcami i może mniej znaną, ale bardzo znajomą muzyką polską - zachęca Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

Przy tak bogatym i ciekawym repertuarze, każdy z miłośników muzyki na pewno znajdzie coś dla siebie. Sezon zimowy rozpocznie koncert karnawałowy "Nie tylko walc...", który odbędzie się w najbliższy piątek, 8 stycznia, o godzinie 19. Przed publicznością wystąpi sopranistka Katarzyna Dondalska oraz Orkiestra Symfiniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Tadeusza Wicherka. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak Strauss, Lehár, Mancini, Sullivan i Dębski.

W kolejnych tygodniach odbędą się koncerty "Arcydzieła symfoniki", koncert karnawałowy "Nie tylko tango...", "Barwy romantyzmu", "Opera w Filharmonii" na zakończenie Roku Moniuszkowskiego, koncert walentynkowy "Róbmy swoje", "Nie tylko klasyka" z udziałem zespołu MagDuś, "Piosenki z dawnych lat" w wykonaniu Danuty Błażejczyk, koncert na Dzień Kobiet "Nie tylko Beatrycze", Mistrzowie batuty" z Antonim Witem, "Akademia Adama Sztaby" i "Dzieła mistrzów" w wykonaniu pięciu perkusistów.

W tym kwartale odbędą się trzy koncerty kameralne w ramach cyklu "Scena dla Muzyki Polskiej". Będą to recital fortepianowy Piotra Sałajczyka - 21 stycznia, "Trio fortepianowe" z udziałem zespołu Cuore Piano Trio - 18 lutego oraz "Sekstet wokalny" w wykonaniu grupy Promodern - 10 marca.

19 stycznia, 23 lutego i 29 marca Filharmonia zaprasza na koncerty familijne, 29 stycznia na wieczór baletowy "Coppelia" Leo Delibes, a 18 marca na wieczór operowy "La Boheme" Giacomo Pucciniego. 12 lutego odbędzie się wieczór filmowy, podczas którego wyświetlony zostanie film "Idol" w reżyserii Dana Fogelmana, gdzie główną rolę gra Al Pacino. Aktor wcielił sie w rolę piosenkarza Danniego Collinsa. Rola ta jest pierwszą w karierze Ala Pacino, w której aktor sam śpiewa. Przebój z tego filmu został przez niego nagrany podczas autentycznego koncertu.

Oprócz tego w repertuarze zimowym znalazł się jeszcze wieczór autorski "Dwaj panowie", którego bohaterami będą aktor Jan Nowicki i pianista Konrad Mastyło. Spotkanie będzie poświęcone promocji książek Jana Nowickiego pt. "Piosenki, czasem wiersze" oraz "Moje psie myśli" wydanych w Kielcach w 2018 i 2019 roku.

17 stycznia zostanie otwarta wystawa "Podwodny świat" Andrzeja Witczaka i Artura Polakowskiego przedstawiająca fotografie raf koralowych m.in. w Meksyku i na Filipinach. Ekspozycję będzie można oglądać przez miesiąc.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO