Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Jak ucztowano w dawnych czasach? Niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym w Kielcach

wtorek, 04 czerwca 2019 13:31 / Autor: Beata Kwieczko
Jak ucztowano w dawnych czasach? Niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym w Kielcach
Jak ucztowano w dawnych czasach? Niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym w Kielcach
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Naczynia, sztućce, meble oraz książki kucharskie z XVII, XVIII i XIX wieku można oglądać na wystawie "O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach", która znajduje się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Eksponaty zostały przywiezione z kilkunastu muzeów z całej Polski.

- Tytuł wystawy został zaczerpnięty z dzieła XVIII-wiecznego historyka Jędrzeja Kitowicza. Jeden z rozdziałów jego księgi to opis obyczajów na dworze Augusta III, który nosi właśnie taką nazwę. Na ekspozycji pokazujemy to, co rzeczywiście znajdowało się na stołach, to co było w ich otoczeniu i w izbach jadalnych, ale nie tylko w baroku, bo też w czasach wcześniejszych i późniejszych - mówi Magdalena Silwanowicz, kurator wystawy.

Na ekspozycji znajdują się zabytki z XVII, XVIII i XIX wieku. - Są to przedmioty z różnych dziedzin rzemiosła artystycznego. Wśród nich naczynia z porcelany i fajansu, szkła, srebra, cyny, miedzi, a także tkaniny i meble, które mogły służyć biesiadującym. Te przedmioty miały wprawiać w zachwyt, bo trzeba pamiętać, że potrawy, które pojawiały się na stole, były ważne, ale istotna była też oprawa - tłumaczy Magdalena Silwanowicz.

Na wystawie znajduje się około 800 zabytków, które pochodzą z 16 muzeów z różnej części Polski, m.in. z Gdańska, Słupska, Cieszyna, Jeleniej Góry, Kozłówki, Krasnego Stawu, Warszawy i Łańcuta.

Obok przedmiotów zbytku, używanych na pokaz, aby podkreślić bogactwo, znaczenie i pozycję społeczną właściciela, na wystawie można zobaczyć również nieco skromniejsze naczynia, z których korzystano na co dzień, zarówno w szlacheckich jadalniach, jak i kuchniach. Aby stworzyć pełniejszy obraz dawnej obyczajowości, obok naczyń służących do przygotowywania i serwowania wytwornych posiłków, zaprezentowane zostały pierwsze polskie książki kucharskie wraz z kuriozalnymi dla współczesnego odbiorcy przepisami.

Wystawę będzie można zwiedzać do 29 września.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO