Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Jesień organowa w Busku, Skalbmierzu i Miechowie

środa, 29 września 2021 12:02 / Autor: Wojciech Dudkowski
Jesień organowa w Busku, Skalbmierzu i Miechowie
Jesień organowa w Busku, Skalbmierzu i Miechowie
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Festiwal organowy odbędzie się tej jesieni w trzech kościołach diecezji kieleckiej: świętego brata Alberta w Busku-Zdroju, świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu i Grobu Bożego w Miechowie. Zagrają organiści m. in. z Warszawy, Świdnicy czy Hamburga. Patronem „Jesieni Organowej” jest Feliks Rączkowski.

Najwięcej koncertów będzie można wysłuchać w Busku-Zdroju. W sobotę 2 października w koncercie inauguracyjnym wystąpią Magdalena oraz Thomas Corneliusowie z Hamburga. Rozpocznie się on o godzinie 19, a jego tematem będzie „Barok w XXI wieku”. Następnie każdego dnia aż do niedzieli 10 października o godzinie 15 będą prezentować się kolejni organiści.

Dwa koncerty odbędą się również w Skalbmierzu.  W niedzielę 3 października o godzinie 17 swój program zaprezentują Magdalena i Thomas Corneliusowie, natomiast tydzień później, w niedzielę 10 października wystąpią Zuzanna i Maciej Batorowie ze Świdnicy.

Trzy koncerty na organach usłyszeć będzie można także w Miechowie. W sobotę 2 października o godzinie 15 wystąpią Magdalena oraz Thomas Corneliusowie, następnego dnia o godzinie 19 – Zuzanna i Maciej Batorowie, a 10 października  o godzinie 19 – Angelika i Mateusz Rzewuscy.

- W naszym kościele mamy 30-głosowe organy z 1934 roku ze szkoły w Piotrkowie Trybunalskim. W najbliższym czasie rozpoczynamy generalny remont, ale zanim się rozpocznie planujemy zagrać dwa koncerty. Nasza świątynia jest częstym miejscem, gdzie odbywają się różnego rodzaju koncerty. Gościliśmy szkołę muzyczną z Kielc, a w wakacje była u nas Alicja Węgorzewska. To przepiękne wnętrze barokowej świątyni, gdzie dobrze rozbrzmiewają śpiewy chóralne. - mówi ks. Marian Fatyga, proboszcz parafii w Skalbmierzu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

jesien organowa

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO