Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Odsłonili wystawę o „Łupaszcze”

wtorek, 28 lutego 2017 17:30 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Odsłonili wystawę o „Łupaszcze”
fot. Dariusz Skrzyniarz
Odsłonili wystawę o „Łupaszcze”
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Historycy przybliżają postać jednego z popularniejszych Żołnierzy Wyklętych. Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” prezentuje nową wystawę pod tytułem „Oddziały Łupaszki”. Na 22 planszach zobaczymy szlak bojowy 5. i 6. Brygady Wileńskiej oraz sylwetkę Zygmunta Szendzielarza i jego podkomendnych. 

Doktor Tomasz Łabuszewski, historyk z IPNu i współautor opracowania mówi, że „Łupaszka” jest ważną postacią choćby ze względu na konsekwencję w walce o niepodległą Polskę. - Miał w swoim życiu trzy momenty mógł zrezygnować, kiedy wszystko wskazywało na to, że powinien zaprzestać działalności niepodległościowej. Był jednak zdecydowany walczyć o kraj. Pamiętajmy, że „Łupaszka”, jako oficer zawodowy składał przysięgę, a Polska w 1945 roku nie była wolnym krajem, lecz okupowanym przez Rosję Sowiecką. W związku z tym, w jego rozumieniu cały czas obowiązywała go przysięga, którą wcześniej złożył – mówi doktor Tomasz Łabuszewski.

Nowa wystawa w Przystanku Historia odsłonięta została z okazji kieleckich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypomnijmy, że co roku 1 marca, wiedza o ludziach związanych z powojenną działalnością konspiracyjną czy represjami związanymi, z którymi musieli liczyć się opozycjoniści antykomunistyczni. - Tematyka związana z Żołnierzami Wyklętymi nie jest przypadkowa. Ta wiedza ciągle w naszej przestrzeni publicznej jest wciąż za mała. W związku z tym pokazywanie sylwetek tych ludzi jest ważne. „Łupaszka”, „Zapora” czy znany na Kielecczyźnie „Zagończyk” to ważnie postacie, które pokazują co naprawdę działo się w powojennej Polsce – mówi naczelni kieleckiej delegatury IPN dr Dorota Koczwańska-Kalita. 

Na otwarcie wystawy zaproszona została młodzież szkolna. Autor wystawy dr Tomasz Łabuszewski wygłosił dla nich wykład o „Łupszcze” i jego żołnierzach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO