Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

"Powstała by żyć". Wystawa na Placu Wolności

wtorek, 30 kwietnia 2019 15:43 / Autor: Beata Kwieczko
"Powstała by żyć". Wystawa na Placu Wolności
"Powstała by żyć". Wystawa na Placu Wolności
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

„Powstała by żyć” to tytuł plenerowej wystawy, którą będzie można oglądać od 1 maja na Placu Wolności w Kielcach. Ekspozycja ukazuje proces odbudowy polskiej państwowości po latach zaborów jako sumy wysiłków i dążeń ówczesnego pokolenia Polaków.

Pokolenie, o którym mowa to ludzie różnych stanów i o różnych sympatiach politycznych, zarówno żołnierze walczący pod znakiem Orła Białego na wielu frontach I wojny światowej, jak i politycy, działacze społeczni, nauczyciele oraz twórcy kultury.

Wystawa opowiada o wysiłku zbrojnym rozpoczętym w sierpniu 1914 roku przez Legiony Polskie u boku Austro-Węgier, o Korpusach Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, sformowanej we Francji, m.in. dzięki szerokiej mobilizacji amerykańskiej Polonii. Przedstawia też zarys towarzyszącej walce intensywnej działalności politycznej i dyplomatycznej, której rezultatem było np. podpisanie w imieniu Polski przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Traktatu Wersalskiego kończącego I wojnę światową.

Na wystawie ukazano proces narodzin państwa polskiego rozpoczęty w listopadzie 1918 roku, w tym formowania się jego demokratycznego ustroju, zwieńczonego uchwaleniem przez Sejm Ustawodawczy konstytucji z 17 marca 1921 roku. Przypomniano okoliczności kształtowania się granic Rzeczypospolitej w ogniu walk toczonych z Ukraińcami o wschodnią Galicję, z Czechami o Śląsk Cieszyński i Litwinami o Wileńszczyznę i Suwalszczyznę, a także w wyniku powstań przeciwko Niemcom w Wielkopolsce i na Śląsku. Decydujące dla obrony niepodległości oraz ustalenia granicy wschodniej okazało się zwycięstwo w wojnie z bolszewikami przypieczętowane Traktatem Ryskim z 18 marca 1921 roku. Odrodzona w ten sposób, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita miała wielokulturowy i wieloetniczny charakter, bo obok Polaków zamieszkiwali ją także Ukraińcy, Żydzi, Białorusini, Niemcy i inne mniejszości narodowe.

Na wystawie prezentowane są archiwalne zdjęcia, plakaty i mapy, którym towarzyszą cytaty z wypowiedzi uczestników ówczesnych wydarzeń, m.in. Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i premiera Wincentego Witosa. Wystawę będzie można oglądać do 24 maja.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO