Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

"Powtórzmy czas początku". Wystawa prac Joanny Trzcińskiej w "Domu Praczki"

poniedziałek, 14 grudnia 2020 13:50 / Autor: Adrianna Linertowicz
"Powtórzmy czas początku". Wystawa prac Joanny Trzcińskiej w "Domu Praczki"
Fot. Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej
"Powtórzmy czas początku". Wystawa prac Joanny Trzcińskiej w "Domu Praczki"
Fot. Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Do obejrzenia prac Joanny Trzcińskiej zromadzonych na wystawie pod tytułem "Powtórzmy czas początku" zachęca Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej. Ekspozycja dostępna jest online.

Joanna Trzcińska ukazuje człowieka w każdej warstwie jego istnienia. Prezentuje zarówno ten codzienny, jednowymiarowy i biologiczny aspekt, jak i ten związany ze sferą duchową. W jej pracach widać fascynację różnymi wymiarami ludzkich wizerunków - człowieka, który jest odbiorcą religii, a także człowieka-boga, w religiach chrześcijańskich - boga w ludzkim ciele.

Przed kilkoma laty artystkę zainspirowały częściowo zniszczone figurki przedstawiające Jezusa. Zachwycił ją jednocześnie obraz erozji, jak i energetyczna warstwa, która wynika z funkcji, którą pełniły. Jej celem było znalezienie takich środków plastycznych, które choć w niewielkim stopniu oddadzą im honor oraz pierwotne piękno. W ten sposób powstał cykl "Pasyjki", a potem cykl "Utuleni".

Ekspozycja składa się między innymi z prac wykonanych w technologii matryc do drzeworytu z cyklów "Akty", "Erotyki" i "Dłonie". Są również prace malarskie.

Joanna Trzcińska Studiowała na ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w 1994 roku w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Hungera i pracowni rysunku prof. Leszka Rózgi. Od ukończenia studiów zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i obiektem graficznym, oraz pracą dydaktyczną. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego. Od grudnia 2018 prowadzi Pracownię Rysunku Od Studium Do Eksperymentu na Wydziale Sztuk Pięknych Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi.

Brała udział w kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych wystawach grafiki i malarstwa. Uczestniczyła w kilkunastu plenerach i warsztatach artystycznych w kraju i za granicą. Została wyróżniona nagrodami: nagroda Muzeum Historii Miasta Łodzi i nagroda Firmy Papier-Service za malarstwo na XI Konkursie im. Władysława Strzemińskiego dla studentów ASP w Łodzi w 1994 r,, kwalifikacja do finału programu „Art-Link&Sotheby`s International Young Art. 2000” – wystawy i udział w aukcjach w Chi-cago, Tel Avivie i Wiedniu, Nagroda w XXIX Premio Internationale di Grafica del Pomero, Mediolan 2001, Nagroda na I Biennale Malarstwa Polskiego, Warszawa 2001, Nominacja do nagrody w dwóch edycjach Small Engraving Salon, Carbunari, Rumunia, Nominacja do nagrody na XXII Festiwalu Malarstwa Współczesnego, Szczecin 2008, Nagroda miesięcznika Sztuka.pl na V Ogólnopolskim Konkursie Malarskim "Triennale z Martwą Naturą" Sieradz 2009 oraz Nagroda Indywidualna Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej II Stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji arty-stycznej w Polsce 2006, Odznaczenie honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej” 2007 ", Medal Komisji Edukacji Narodowej 2016, Srebrny Medal Prezydenta RP Za Wieloletnią Służbę 2016.

Relację z wernisażu można obejrzeć tutaj.

Oprac. na podst. FB Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki"

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO