Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KULTURA

"Rozmaite gatunki szarańczy...". Ukazała się kolejna książka Pawła Chmielewskiego

wtorek, 23 lutego 2021 12:45 / Autor: Beata Kwieczko
"Rozmaite gatunki szarańczy...". Ukazała się kolejna książka Pawła Chmielewskiego
"Rozmaite gatunki szarańczy...". Ukazała się kolejna książka Pawła Chmielewskiego
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Jaki związek z regionem świętokrzyskim mają Jan Lewicki i Franciszek Kostrzewski? Tego dowiemy się z najnowszej publikacji pt. "Rozmaite gatunki szarańczy. Cykle ilustracyjne i formy komiksowe w prasie polskiej XIX wieku", autorstwa Pawła Chmielewskiego. Książka już jest w sprzedaży.

"Rozmaite gatunki szarańczy" to publikacja, która składa się z siedmiu rozdziałów. Autor opisuje w niej pierwsze wydawnictwa prasowe i albumy komiksowe oraz dokonania kilkudziesięciu artystów, którzy tworzyli w tym czasie w Polsce. Dwa rozdziały zostały poświęcone twórcom związanym z regionem świętokrzyskim. Są nimi Jan Lewicki i Franciszek Kostrzewski.

– Jan Lewicki zmieniał czterokrotnie życiorys, żeby jak najbardziej ukryć swoje związki z regionem świętokrzyskim, ale prawie wszystkie źródła mówią o tym, że się tutaj urodził. Jest znany z komiksu według "Pamiętników" Chryzostoma Paska, który jest prawdopodobnie pierwszym polskim albumem komiksowym związanym z naszym regionem – mówi Paweł Chmielewski, autor publikacji.

Lewicki trafił na "Pamiętniki" Paska prawdopodobnie w połowie lat 40. XIX wieku i ilustrował je przez ponad dziesięć lat.

Tytuł książki nawiązuje do jednego z cyklów komiksowych Franciszka Kostrzewskiego, który był m.in. stypendystą w dworku u Tomasza Zielińskiego w Kielcach. – Szarańcza to byli symbolicznie narysowani ludzie różnych profesji, którzy się nam za bardzo naprzykrzają – tłumaczy Paweł Chmielewski.

Obaj twórcy publikowali ilustracje w prasie warszawskiej i byli związani z najważniejszym polskim czasopismem, Tygodnikiem Ilustrowanym.

Poza tym z publikacji możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek. – Na przykład kim była pierwsza kobieta rysująca historie obrazkowe i to, że jej ojciec zainspirował Stanley'a Kubricka. Mamy też wiele informacji na temat tego, jak ludzie zakładali gazety, jak podkradali sobie pomysły, który artysta zarabiał najwięcej i kogo oskarżano o plagiat. To wszystko zostało opisane na tle rozwoju polskiej prasy oraz książek ilustrowanych XIX wieku – wylicza autor.

Publikacja powstała w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma 262 strony i 188 ilustracji. Wydało ją Stowarzyszenie Twórcze Zenit oraz Magazyn Kulturalny "Projektor". Nakład wynosi 200 egzemplarzy.

Książkę można zamówić na stronie Magazynu Kulturalnego "Projektor".

przód maly jpg

stronice 01

stronice 02

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO